رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: پیش بینی می شود که ارزش تجارت خارجی ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد لاهوتی امروز در نشست خبری اظهار کرد: حجم تجارت خارجی در ۱۱ ماهه سال جاری ۱۴۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۹۰ میلیارد دلار بوده است که ۱۲ درصد رشد وزنی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. سهم صادرات، ۱۱۲ میلیون و ۶۵۸ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۳ میلیارد و ۵۱۷ میلیون دلار بوده که رشد وزنی صادرات ۱۰ درصد و رشد ارزشی آن ۴۰ درصد بوده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: در ١١ ماهه امسال ۳۶ میلیون و ۷۷۷ هزار تن کالا به ارزش ۴۶ میلیارد و ۵۷۷ میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد ایران شده است که ۱۹ درصد رشد در وزن و ۳۶ درصد رشد در ارزش را نشان داده است. همچنین عمده کالاهای وارداتی ایران، کالاهای اساسی، نهادهها، ماشین آلات تولید، دارو و ملزومات پزشکی و کالاهای ضروری بوده است.
وی ادامه داد: چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد اول صادراتی ایران بوده‌اند. همچنین امارات، چین، ترکیه، آلمان، سوئیس ۵ کشور عمده طرف وارداتی ایران بوده‌اند. البته آلمان ۴۱ درصد در وزن و ۲ درصد در ارزش صادرات به ایران کاهش داشته ولی در مقابل سوئیس ۳۷ درصد در وزن و ۹۴.۵ درصد در ارزش رشد صادرات به ایران داشته است.
به گفته لاهوتی، پیش بینی می‌شود که ارزش تجارت خارجی ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار کرد: افزایش قیمتهای جهانی را بعد از پاندمی کرونا شاهد هستیم که یکی از دلایل افزایش حجم واردات ایران نیز از این منظر بوده و بر این اساس می‌توان در سال آینده شاهد تعادل در تراز تجاری خواهیم بود.
وی افزود: باید در سال ١٤٠١ تنوع بخشی به حوزه‌های صادراتی را داشت هر چند رویکرد دولت سیزدهم در حوزه تمرکز بر صادرات با کشورهای همسایه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت مدیریت ثبت سفارش‌ها را در دست دارد و اگر نیاز باشد محدودیت‌های صادراتی را اعمال خواهد کرد.
استفاده از ظرفیت ری اکسپورت برای صادرات کالا به روسیه
لاهوتی با اشاره به نحوه صادرات به روسیه نیز گفت: باید از ظرفیت ری اکسپورت برای صادرات کالا به روسیه استفاده کنیم ولی شرایط ورود موقت و ترانزیت باید تسهیل شود تا از این امکان بهره برداری کنیم.
وی اظهار کرد: دولت قبل از ظرفیت ورود موقت غافل بود؛ البته دولت جدید نیز هنوز اقدامی در این حوزه انجام نداده ولی امیدواریم با توجه به رویکرد مثبت دولت سیزدهم بتوانیم در این حوزه نیز از ظرفیت‌های بی نظیر بهره برداری کنیم.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به ارز ۴۲۰۰ تومانی، تصریح کرد: در حوزه ارز ۴٢٠٠ تومانی و حذف آن دولت باید همزمان با افزایش نرخ ارز محاسباتی تعرفه را هم کاهش دهد تا اثر افزایش قیمت ارز محاسباتی در قیمت کالاها خنثی شود؛ به خصوص اینکه قیمت‌های جهانی کالاها رو به رشد است و بنابراین باید قیمت‌های پایه کاهش یابد.
وی افزود: تجربه نشان داده افزایش درآمدهای نفتی منجر به کاهش اتکا به ارز صادراتی می‌شود پس امیدواریم درآمدهای ارزی نفتی پشتوانه توسعه نرخ ارز شود ولی باید نرخ ارز هم سرکوب نشود؛ البته دولت نباید همه مشکلات اقتصادی مثل تورم و کنترل نقدینگی را به نرخ ارز گره بزند.
لاهوتی گفت: وزیر صمت وعده داده که در سال ١٤٠١ روند رفع تعهد ارزی به شکل کنونی نخواهد بود و البته اقدامات مناسبی در راستای این موضوع و تسهیل رفع تعهد ارزی انجام شده که امیدواریم از ظرفیت ورود موقت نیز به خوبی بهره برداری شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari