مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی از شکسته شدن رکورد صد ساله صادرات، واردات و ترانزیت ریلی با جابجایی ۴ میلیون تن بار خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، سیدمیعاد صالحی در آئین الحاق ۴۷۰ دستگاه انواع ناوگان ریلی به شبکه راه آهن کشور با بیان اینکه توانسته‌ایم رکوردهای جدیدی از ارتقا و بالندگی صنعت ریلی بر جا بگذاریم گفت: دولت از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به صنعت ریلی کمک کرد و در سه ماهه پایانی امسال ۴۷۰ دستگاه واگن باری، مسافری و لوکوموتیو به شبکه ریلی اضافه شد.
وی ارزش این ۴۷۰ دستگاه ناوگان را ۱,۳۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بر اساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید پیش بینی شده تا پایان سال ۱۴۰۲ معادل ۷.۵ میلیارد دلار برای توسعه صنعت ریلی اختصاص داده شود اما کل پرداختی از این محل تاکنون کمتر از صد میلیون دلار بوده که در برابر ۷.۵ میلیارد دلار رقم ناچیزی است.
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: ۵ ماه قبل که وارد راه آهن شدم تعداد لوکوموتیوهای فعال ۸۲ دستگاه بود که این رقم کاهشی بود و قبل از آن ماهی ۵ لوکوموتیو از دست می‌دادیم اما در ۵ ماه اخیر این رقم متوقف شد و امروز به ۱۰۲ دستگاه افزایش یافته است.
معاون وزیر راه با فعال عنوان کردن تولیدکنندگان داخلی واگن‌های باری که به ۹ شرکت می‌رسد، یادآور شد: باید برای افزایش تولیدات داخلی واگن مسافری و لوکوموتیو حمایت‌هایی صورت گیرد.
صالحی به تفاهم نامه‌های امضا شده شرکت راه آهن با کشورهای منطقه و همسایگان اظهار کرد: نتایج این تفاهم نامه‌ها دستیابی به رکورد ترانزیت یک میلیون و ۸۵۰ تن بار ریلی است.
وی تاکید کرد: همین میزان نیز صادرات ریلی داشته‌ایم و مجموع صادرات، واردات و ترانزیت ریلی در سال ۱۴۰۰ به حدود چهار میلیون تن رسید که رکورد صد ساله را شکست.
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: به دستور وزیر راه و شهرسازی قرار شده در سفرهای نوروزی پیش رو هیچ گونه افزایش قیمت بلیت نداشته باشیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari