مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران افزایش قیمت تخم مرغ را ناشی از ضعف دستگاه‌های نظارتی دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی پیگیر مسئله احتکار تخم مرغ است.
رضا سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار تصریح کرد: این مسئله ناشی از ضعف شبکه نظارت است و شبکه نظارت باید آن را کنترل و مدیریت کند.
وی خواستار برخورد جدی سیستم‌های نظارتی با گرانفروشان تخم مرغ شد و گفت: تخم مرغ به اندازه کافی تأمین شده و در حال عرضه است و با اینکه با افزایش تقاضا مواجه هستیم در هیچ نقطه‌ای مغازه‌ای را پیدا نمی‌کنید که در آنجا تخم مرغ کم باشد یا نباشد.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برخی از اصناف از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده کرده و در حال گرانفروشی هستند اضافه کرد: درباره اینکه وزارت جهاد کشاورزی هفته گذشته وعده کاهش قیمت تخم مرغ را داده بود افزود: ما پیش بینی کاهش قیمت را داشتیم به دلیل اینکه عرضه این محصول به اندازه نیاز انجام می‌شود.
سالمی با اشاره به اینکه نیاز روزانه تهران در پیک مصرف حدود ۵۵۰ تن است، گفت: ۲۷۰ تن از این میزان در داخل استان تولید می‌شود و مابقی آن نیز از استان‌های قزوین، قم، خراسان رضوی و البرز وارد استان می‌شود ضمن اینکه شرکت پشتیبانی امور دام از محل ذخایر خود روزانه ۱۰۰ تن تخم مرغ در تهران توزیع می‌کند تا هیچ گونه کمبودی وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و احتکار تخم مرغ از سوی برخی تولید کنندگان و بنکداران توضیح داد که در حال حاضر هوا خنک است و تخم مرغ نیز مثل مرغ نیست که باید طی دو روز مصرف شود. دمای نگهداری آن دمای محیط است و بنابراین شرایط برای احتکار فراهم است.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران درباره اینکه تخم مرغ را تا چه مدت می‌توان نگهداشت اضافه کرد: این محصول تقریباً یک ماه تاریخ مصرف دارد اما بین دو تا سه ماه نیز قابلیت نگهداری برای آن وجود دارد.
این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای برخورد با احتکار کنندگان تخم مرغ دارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری این مسئله است ضمن اینکه خواستار ورود دستگاه‌های جدی دستگاه‌های نظارتی به این حوزه هستیم و همچنین از مردم می‌خواهیم که با ما همکاری کنند و هرگونه گرانفروشی را به دستگاه‌های نظارتی به شماره تماس ۱۲۴ اعلام نمایند.
وی تاکید کرد که با توجه به قیمت تمام شده تولید تخم مرغ و شرایطی که برای تولید وجود دارد قیمت هر شانه تخم مرغ نباید بیشتر از ۴۳ هزار تومان باشد و هر قیمتی بالاتر از این رقم، گرانفروشی است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari