نرخ جدید تسعیر ارز برای هر دلار ۲۰ هزار تومان و هر یورو ۲۲ هزار تومان اعلام شد. این نرخ نزدیک به شاخص، میانگین ۶ ماهه نرخ نیما در سال ۱۴۰۰ است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بانک مرکزی مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری مالی میان‌دوره‌ای منتهی به اسفند ۱۴۰۰ به منظور اعمال در دفاتر بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی و تهیه صورت‌های مـالی میان‌دوره‌ای را اعلام کرد.
بر این اساس، نرخ جدید تسعیر هر دلار آمریکا ۲۰ هزار تومان و هر یورو ۲۲ هزار تومان اعلام شد.
بر اساس بند ۸ مصوبه ۱۰ بندی دولت برای حمایت از بازار سرمایه، بانک مرکزی موظف شد نرخ تسعیر دارایی‌های دولتی را معادل ۹۰ درصد نرخ سامانه نیما در ۶ ماه گذشته اعلام کند.
نرخ در نظر گرفته شده کنونی برای بانک‌ها با میانگین ۶ ماه گذشته سامانه نیما تفاوت اندکی دارد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد نسبت به سنوات گذشته یک تعدیل در روند قیمت تسعیر ارز انجام شده است.
بنابراین گزارش، بانک مرکزی همواره در روزهای پایانی سال نرخ تسعیر سال گذشته را جهت حسابرسی بانک‌های عامل اعلام می‌کند که نرخ سال‌های اخیر به شرح زیر است:
سال ۹۷/ دلار: ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، یورو: ۷ هزار و ۵۰۰ تومان
سال ۹۸/دلار: ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان، یورو: ۸ هزار تومان
سال ۹۹/ دلار: ۱۱ هزار تومان، یورو: ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان

همانطور که پیداست نرخ در نظر گرفته شده برای سال جاری با یک رشد محسوس نسبت به سال گذشته رو به رو شده است که نشان می‌دهد بانک مرکزی در حال حرکت در مسیر مصوبه بورسی دولت است.
البته نا گفته نماند بانک مرکزی نرخ تسعیر پایان شهریورماه سال جاری را نیز برای هر دلار آمریکا ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان و برای هر یورو ۱۹ هزار تومان مشخص کرده بود.
به طور کلی افزایش نرخ تسعیر ارز باعث افزایش رقم سود شناسایی شده بانک‌ها می‌شود؛ چرا که با افزایش نرخ ارز سود محاسباتی بانک‌ها برای سال مالی ۱۳۹۹ افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که این سود قابل تقسیم نبوده، فقط جنبه محاسباتی دارد و تا زمانی که بانک‌ها قصد یا توانایی تبدیل خالص دارایی‌های ارزی خود را به ریال نداشته باشند، قابل دسترس نیست. به عنوان مثال بانک‌های کشور دارایی‌های بلوکه شده زیادی در خارج از کشور دارند که تا زمان آزادسازی آنها نمی‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند و تبدیل به ریال کنند.
شایان ذکر است، که خالص دارایی‌های ارزی بانک‌ها متعلق به بانک‌ها است و هر زمان که تبدیل به ریال شود می‌توانند سود آن را شناسایی کنند اما به منظور رعایت اصل تطابق هزینه‌ و درآمد در حسابداری پایان هر سال تسعیر ارز انجام می‌شود. در واقع با اعلام افزایش نرخ تسعیر ارز از سوی بانک مرکزی، سود جدیدی برای بانک‌ها ایجاد نمی‌شود بلکه سودی که قرار است در سال‌های آتی دریافت کنند را در پایان سال ۱۴۰۰ شناسایی می‌کنند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari