رئیس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال جاری برنامه‌هایی از قبیل افزایش نصب کنتورهای هوشمند تا مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در دستور کار دولت سیزدهم است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، فرخ مسجدی برنامه‌ها و اهداف پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و چالش‌هایی که در سند تحول توسعه کشور برای بخش امور آب، کشاورزی و محیط زیست وجود دارد را تشریح کرد و گفت: رفع چالش‌های پیش روی امور آب، کشاورزی و محیط زیست در اولویت لایحه بودجه قرار دارد.
وی با اشاره به چالش‌های پیش روی امور آب، کشاورزی و محیط زیست گفت: عدم تعادل بین منابع و مصارف آب و گسترش خشکسالی، تخریب تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی، حکمرانی چالشی بین حفاظت محیط زیست و توسعه صنعتی و عمرانی، محدودیت منابع آب در دسترس برای کشاورزی، فرسایش خاک و بحران ریزگردها و پایین بودن میزان و روند سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از مهمترین چالش‌های پیش روی در این حوزه است.
رئیس امور آب، کشاورزی، محیط زیست سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ۲۴ برنامه اصلی برای رفع چالش‌های امور آب، کشاورزی و محیط زیستی کشور در سال ۱۴۰۱ تدوین و اهداف مشخصی برای بخش آب پیش بینی شده است؛ اضافه کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جهت مدیریت منابع آب و ارتقا بهره وری، نصب کنتور هوشمند حجمی از تعداد ۶۲ هزار کنتور به ۷۷ هزار کنتور و انسداد چاه‌های غیر مجاز از ۳ هزار و ۲۲۰ حلقه چاه به ۳ هزار و ۷۷۰ حلقه پیش بینی شده است.
مسجدی با تاکید بر توسعه مسیرهای نوین و جایگزین برای تأمین آب شرب در سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: حفاظت و بهره برداری از منابع آب، تأمین آب از نمک زدایی آب دریا و آب شور، برنامه تأمین آب با کنترل سیلاب‌ها، برنامه عرضه آب با تأمین پایدار بخش کشاورزی، برنامه عرضه آب با تأمین آب شرب پایدار برای شهرهای هدف و کاهش شهرهای دارای تنش آبی از مهمترین این برنامه‌ها در لایحه بودجه است.
تأمین هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند چاه‌های آب کشاورزی
وی با اشاره به تمهیدات لازم برای حل مشکل آب در کشور گفت: تأمین هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند چاه‌های آب کشاورزی، ساماندهی رودخانه‌های کشور، تأمین اعتبار برای خسارت نکشت کشاورزان، اجرای برنامه‌های تعادل بخشی، آبخیزداری و اجرای طرح‌های افزایش بهره وری آب، پیش بینی اعتبار به میزان ۲۵ هزار میلیارد ریال به منظور خرید تضمینی آب از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، پیش بینی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بخش آب به میزان ۱۲۶ هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال از مهمترین تمهیدات لازم در سال ۱۴۰۱ در این حوزه است.
با روش‌های نوین آبیاری شاهد کاهش ۳۰ درصدی در مصرف کود و سموم خواهیم بود
رئیس امور آب، کشاورزی، محیط زیست سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه با اجرای روش‌های نوین آبیاری به طور متوسط در هر هکتار شاهد کاهش مصرف آب به میزان ۴ هزار و ۴۰۰ متر مکعب و کاهش ۳۰ درصدی در مصرف کود و سموم خواهیم بود اضافه کرد: با احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی شاهد کاهش مصرف آب به میزان ۱۰۰۰ متر مکعب در هر هکتار خواهیم بود؛ قنوات به عنوان سازهای تاریخی مصرف آب در بخش کشاورزی به دلیل عدم فشار مضاعف بر منابع آب‌های زیرزمینی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مورد توجه ویژه قرار گرفته است. همچنین به تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی با هدف افزایش راندمان آبیاری (به میزان متوسط ۱۰۰۰ متر مکعب در هکتار) و امکان یکجا کشتی و تجمیع اراضی، توجه شده است.
مسجدی با اشاره به برنامه‌ها و اهداف پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ برای بخش کشاورزی گفت: برنامه حمایت از افزایش تولید و محصولات زراعی و باغی تا ۱۱۲ میلیون تن و برنامه حمایت از افزایش تولید محصولات دام و طیور تا ۱۷ میلیون تن از اهداف لایحه بودجه ۱۴۰۱ در بخش کشاورزی است.
وی با بیان اینکه برای اولین بار ۱۵ درصد از اراضی آبی تحت پوشش برنامه پیاده سازی الگوی کشت محصولات کشاورزی قرار خواهد گرفت تصریح کرد: به منظور افزایش راندمان در هکتار یا همان افزایش بهره وری در بخش کشاورزی یکی از مهمترین اقدامات اجرای الگوی کشت بهینه است. که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به عنوان گام نخست موضوع اجرایی نمودن الگوی کشت برای اولین بار مورد تاکید قرار گرفته است که علاوه بر صرفه جویی در منابع آب شاهد بهره برداری بهینه از سایر منابع از قیبل خاک، انرژی و نهاده‌های کشاورزی خواهیم بود.
ارائه هرگونه خدمات، مشوق‌ها و حمایت‌های دولتی به بهره بردارانی که الگوی کشت ابلاغی را رعایت نمی‌کنند، ممنوع است
رئیس امور آب، کشاورزی، محیط زیست سازمان برنامه و بودجه افزود: کشت محصولات در یک منطقه باید با توجه به منابع موجود، قیمت محصولات، هزینه‌های تولید، عملکرد محصول، رعایت ملاحظات محیط زیستی، نیاز کشور و سیاست‌های درست انجام شود و تصمیم گیری در انتخاب گیاهان زراعی یا باغی مناطق مختلف بر اساس زیر ساخت‌های موجود، مسائل اجتماعی، اقتصادی و سطح تکنولوژی با حفظ منابع پایه تولید در جهت تأمین نیازهای اساسی کشور باشد.
مسجدی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۱ نسبت به ابلاغ الگوی کشت اقدام نماید تصریح کرد: ارائه هرگونه خدمات، مشوق‌ها و حمایت‌های دولتی از قبیل کمک‌های فنی و اعتباری، تسهیلات، یارانه نهاده‌ها، بیمه و همچنین خرید تضمینی و حمایتی و … به بهره بردارانی که الگوی کشت ابلاغی را رعایت نمی‌نمایند، ممنوع است.
وی بر اهمیت رشد اقتصادی مناسب در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: در این زمینه با توجه به الزامات آمایش سرزمین و منابع طبیعی موجود، رشد اقتصادی هر استان در بخش کشاورزی با نظر استان‌ها و وزارت جهاد کشاورزی برای سال ۱۴۰۱ تعیین شده است.
رئیس امور آب، کشاورزی، محیط زیست سازمان برنامه و بودجه در ادامه جایگاه بخش محیط زیست در بودجه ۱۴۰۱ را تشریح کرد و گفت: برنامه توانمند سازی و ارتقای مشارکت‌های مردمی در حفظ و بهسازی محیط زیست با هدف آموزش ۵۰۰۰ نفر، احیا و بهسازی بوم‌های تحت مدیریت، پایش و مدیریت آلاینده‌ها ی محیط زیست، احیا و بهسازی محیط زیست بوم‌های تحت مدیریت از مهمترین برنامه‌های سال ۱۴۰۱ در حوزه محیط زیست است.
مسجدی افزود: رویکردها در تدوین لایحه سال ۱۴۰۱ به گونه‌ای بوده است که گامی مهم در پایداری زیست بوم کشور و تحقق اهداف بالا داشته باشد. و توجه به مباحث مربوط به آلودگی هوا و پایش آن مورد توجه قرار گرفته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari