مسئولین آلمانی در پی افزایش قیمت محصولات اساسی به شهروندان توصیه کردند تا محصولات فصلی، غذاهای محلی و آب لوله کشی شده، مصرف و به دقت تخفیفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای را رصد کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، پس از یک ماه تنش در مرزهای اوکراین بالاخره ماه گذشته بود که روس‌ها به این کشور حمله کرده و آنطور که پیداست ارتش این کشور به نزدیکی کی یف پایتخت اوکراین رسیده است.
به همین دلیل بیشتر تحلیل‌های حاکی از آن است که روس‌ها به هیچ وجه از پیشروی خود به سوی شهرهای اوکراین و بمباران مراکز حساس این کشور پا پس نخواهد کشید.
اما در جناح مقابل کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های شدیدی را علیه روس‌ها اعمال کرده‌اند به همین دلیل از همان ابتدای حمله روس‌ها به اوکراین نوسانات شدید قیمتی در بازارهای مختلف سراسر جهان خصوصاً روسیه صورت گرفت.
بازار انرژی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بازارهای بودند که به شدت از این جنگ تحت تأثیر قرار گرفتند چون حجم عظیمی از انرژی اروپا (نفت و گاز) و مواد غذایی و محصولات کشاورزی این اتحادیه از روسیه تأمین می‌شد.
در این بین آلمانها بیشترین میزان وابستگی انرژی به روسیه را دارند که با توقف راه اندازی گازپروم ۲ و تحریم این خط لوله گازی مشکلات انرژی و سوخت رسانی به واحدهای حمل و نقل و خدماتی در آلمانها دوچندان شد، این مهم در حالی به وقوع پیوست که اکثر کشورهای اروپایی طی دو سال گذشته با شیوع بیماری کرونا شاهد افزایش قیمت محصولات اساسی خود بودند.
مجله خبری فوکوس آلمان به نقل از مسئولین این کشور به خوانندگان خود توصیه کرده است عادت‌های سبک زندگی و مخارج خود را تغییر داده تا بتوانند در بحبوحه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی برای خود پس اندازی داشته باشند.
بر اساس اطلاعات مندرج شده در این نشریه در پی عملیات نظامی روسیه بر علیه اوکراین و تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر مسکو مشکلات و فشارهای زیادی به دلیل افزایش قیمت انرژی به کشورهای اروپایی وارد شده است که همین امر به نوبه خود به کاهش توزیع محصولات و کالاهای اساسی و افزایش قیمت آنها در سراسر سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای این کشور دامن زده است.
به عنوان مثال، قیمت محصولات اساسی مانند پاستا و روغن آفتابگردان به ترتیب ۴۰ درصد و ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، از طرف دیگر مواد شوینده، آب معدنی، لبنیات، قهوه و دستمال توالت نیز به شدت گران‌تر شده‌اند.
از طرف دیگر فروشگاه زنجیره‌ای آلدی که یکی از مشهورترین فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای آلمان محسوب می‌شود و ۱۰ هزار شعبه در سراسر جهان دارد هفته گذشته قیمت ۱۴۰ کالای خود را افزایش داده است که به نظر می‌رسد دیگر سوپرمارکت‌های آلمانی نیز راه آلدی را در آینده‌ای نه چندان دور در پیش گیرند.
با این حال این نشریه برای کمک به مصرف کنندگان آلمانی و صرفه جویی آنها در هزینه‌ها توصیه‌هایی کرده است که یکی از مهمترین این توصیه‌ها استفاده و مصرف آب لوله کشی به جای آب معدنی است.
این نشریه حتی تعدادی از شرکت‌های تولید کننده سیستم‌های تصفیه آب در آلمان را فهرست کرده که شهروندان می‌توانند آب با کیفیت آنها را خریداری کنند.
همچنین این نشریه آورده است که خریداران باید میوه‌ها و سبزیجات فصلی بخرند زیرا به دلیل هزینه‌های پایین در زمینه توزیع آنان، این محصولات نسبت به دیگر محصولات همیشه بسیار ارزان‌تر هستند.
علاوه بر این، این نشریه توصیه می‌کند که مشتریان به جای مارک‌های محبوب، مارک‌های محلی و بدون تبلیغات را انتخاب کنند.
تقریباً اکثر سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای توسط تولید کنندگان بزرگ حمایت می‌شوند ولی با این حال خط تولید محصولات اساسی و کالاهای ارزانتری دارند، این در حالی است که محصولات آنها تقریباً یکسان یا اندکی کیفیت شأن پایین‌تر است اما در عوض قیمتشان تا ۶۰ درصد می‌تواند پایین‌تر برای مصرف کنندگان آلمانی تمام شود.
در نهایت، این نشریه به خوانندگان خود توصیه می‌کند که آنها همواره باید فروش و تخفیف‌ها را از نزدیک پیگیری و رصد کرده و بسته‌های بزرگ محصولاتی را که ماندگاری بیشتری دارند، خریداری کنند.
ارقام اداره آمار فدرال (Destatis) نشان می‌دهد که به طور متوسط قیمت مصرف کننده در آلمان در ماه گذشته ۵.۵ درصد بیشتر از فوریه ۲۰۲۱ بوده است.
تحلیلگران می‌گویند که اگر اوضاع در اوکراین بهتر نشود، آلمان‌ها باید پذیرای وضعیت به مراتب بدتری باشند.
به گفته مؤسسه اقتصادی آلمان، بحران توزیع و افزایش قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی، تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روس‌ها و واکنش روسیه به این تحریم‌ها می‌تواند تورم موجود در آلمان را در ماه‌های آینده تا ۶.۱ درصد افزایش دهد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari