پس از حمله به تاسیسات عربستان سعودی، قیمت نفت به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از رویترز، در حالی که معامله‌گران تأثیر حمله موشکی به تأسیسات توزیع نفت در عربستان سعودی را با آزادسازی احتمالی ذخایر نفت توسط ایالات متحده تطبیق دادند، قیمت نفت خام بیش از یک درصد افزایش یافت و به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید.
در آخرین روز معاملات هفته گذشته، نفت خام برنت با ۱.۶۲ دلار معادل ۱.۴ درصد افزایش به ۱۲۰دلار ۶۵ سنت در هر بشکه رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱.۵۶ دلار معادل ۱.۴ درصد افزایش به ۱۱۳ دلار و ۹۰ سنت رسید.
هر دو شاخص به اولین رشد هفتگی خود در سه هفته گذشته رسیدند – برنت بیش از ۱۱.۵ درصد افزایش یافت و WTI معادل ۸.۸ درصد افزایش یافت.
این در حالی است که حوثی‌های یمن، روز جمعه به تاسیسات انرژی عربستان سعودی حمله کردند و ائتلاف به رهبری عربستان اعلام کرد که ایستگاه توزیع سوخت آرامکو در جده هدف حمله قرار گرفته است، اما آتش سوزی در دو مخزن در تاسیسات تحت کنترل قرار گرفته است.
عربستان سعودی اعلام کرد که مسئولیتی در قبال کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی ناشی از حملات حوثی ها به تاسیسات نفتی خود نخواهد داشت.
سخنگوی ارتش این گروه گفت که جنبش حوثی وابسته به ایران که هفت سال است با ائتلافی به رهبری عربستان سعودی می‌جنگد، موشک‌هایی به تأسیسات آرامکو در جده و پهپادها در پالایشگاه‌های راس تنوره و ربیق شلیک کرد.
اندرو لیپو، رئیس شرکت Lipow Oil Associates در هیوستون، با اشاره به اینکه حملات حوثی‌ها در حال افزایش است، گفت: «بازاری که قبلاً از عرضه نفت روسیه اجتناب می‌کرد، نگرانی دیگری دارد، زیرا حملات حوثی‌ها به طور بالقوه بر تولید عربستان سعودی تأثیر می‌گذارد».
این حمله تنها پنج روز پس از شلیک موشک‌ها و پهپادهای گروه حوثی به تاسیسات آب شیرین‌کن عربستان سعودی و کاهش موقت تولید در یک پالایشگاه صورت گرفت.
با وجود ذخایر جهانی در پایین ترین حد خود از سال ۲۰۱۴، تحلیلگران گفته اند که بازار در برابر هرگونه شوک عرضه آسیب‌پذیر است.
یک منبع گفت که دولت بایدن در حال بررسی آزادسازی دیگری از نفت از ذخایر استراتژیک نفت است که در صورت انجام، می تواند بیشتر از فروش ۳۰ میلیون بشکه ای در اوایل ماه جاری باشد.
تعداد دکل‌های حفاری نفت ایالات متحده، که نشان‌دهنده اولیه تولید آتی است، در این هفته با هفت افزایش به ۵۳۱ رسید که بالاترین میزان از آوریل ۲۰۲۰ است، زیرا دولت از تولیدکنندگان خواست تا تولید خود را در پی حمله روسیه به اوکراین افزایش دهند.
حتی با وجود اینکه تعداد دکل های نفتی برای ۱۹ ماه متوالی افزایش یافته است، این افزایش ها اندک بوده و اخیراً کند شده است، زیرا بسیاری از شرکت ها به جای افزایش تولید بر بازگشت پول به سرمایه گذاران تمرکز می کنند و با محدودیت های عرضه مواجه هستند.
قیمت نفت در اوایل جلسه کاهش یافت، زیرا صادرات از پایانه نفت خام CPC قزاقستان تا حدی از سر گرفته شد و اتحادیه اروپا تحریم انرژی روسیه را متوقف کرد، زیرا اعضا همچنان در این موضوع اختلاف نظر داشتند.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari