شاخص هم‌وزن جان گرفت/ شرکت‌های سهام عدالتی در صدر صف فروش
به گزارش بورس‌نیوز؛ سهامداران امروز شاهد آن بودند که شاخص هم‌وزن با ریک رشد قابل توجهی همراه بود و شاید دلیل آن تحرکاتی باشد که امروز در شرکت‌های سهام عدالت استانی اتفاق افتاد و بورس نیوز بررسی این موضوع را طی روز‌های اخیر خواهد داشت که این دستور فروش از کجا نشات گرفته است.
البته این فروش‌ها به نمای کلی بازار آسیبی وارد نکرد و امروز هم شاخص‌ها مثبت شدند.
حوض نقدینگی بازارسرمایه حاکی از آن بوده که سرمایه گذاران در بازار بیشتر به سمت سهام کوچک‌تر رفته‌اند.
نمای کلی بازار نشانگر ان است که گروه‌های خودرو و بانک‌ها مطرح بودند، ولی گروه پالایشگاهی و فلزات اساسی چندان ندرخشیدند. شستا تک سهمی مهم بود که در روز جاری مورد اقبال قرار گرفت و صف خرید قابل توجهی داشت.
شاخص هم‌وزن جان گرفت/ شرکت‌های سهام عدالتی در صدر صف فروش
با نگاهی به تابلوی مرجع بازارسرمایه می‌توان مشاهده کرد که امروز نیز در سومین روز از آغاز قرن، شاخص کل با رشد قابل‌توجهی به کار خود پایان داد و با رشد ۱۴ هزار و ۹۹۲ واحدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱.۰۷ درصد رشد داشته و به پله یک میلیون و ۴۱۸ هزار واحدی رشد کرده است.
اما؛ شاخص هم‌وزن گویای آن بود که سبزی به این شاخص بازگشت و امروز ۶ هزار و ۸۴۵ واحد صعود به کام بازار بود و رشد ۱.۹۴ درصدی را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم.
تاثیرگذار امروز که شاخص را بدین گونه ترسیم کردند شامل “شستا”، “نوری”، “وبملت”، “ومعادن” و “فخوز” بود.
ولی اگر بخواهیم به پرتراکنش‌های بازار نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، باید به سهم‌هایی مانند “خودرو” با تعداد ۲۹,۱۶۷ معامله، “خساپا” با تعداد ۱۸،۶۱۶ معامله، “شستا” با تعداد ۲۲,۳۵۴ معامله، “شتران” با تعداد ۱۷,۸۰۷ معامله، “خساپا” با تعداد ۱۵,۶۵۲ معامله، “شپنا” با تعداد ۱۱,۹۲۰ معامله و “شبندر” با تعداد ۱۱,۷۸۰ معامله اشاره داشت.
مجموع ارزش معاملات امروز بازارسرمایه به ۵ هزار و ۴۷ میلیارد تومان رسید و این درحالی است که ارزش نقدی امروز بورس تهران بیش از ۳ هزار و ۶۶۳ میلیارد تومان حکایت می‌کرد.
امروز در بازارسرمایه ۱۱ میلیارد و ۲۹۶ هزار برگه سهم را در بیش از ۴۸۷ هزار معامله در خود به ثبت رساند.
برپایه این گزارش باید اشاره داشت که گروه‌های «خودرو» با حجم معامله ۸۳۴ میلیارد تومان، «بانک» با حجم معامله ۴۲۰ میلیارد تومان، «فرآورده‌های نفتی» به ارزش معامله ۳۳۶ میلیارد تومان، و «فلزات اساسی» با حجم معامله ۲۷۳ میلیاردتومان جزو برترین‌های صنعت امروز بودند.
با نگاهی به وضعیت ورود و خروج نقدینگی امروز می‌توان دریافت که تعداد ۳۰۲ سهم در بخش مثبت قرار داشته و تعداد ۱۳۴ سهم نیز جزو قفل در صف‌های خرید هستند که ارزش (۹۲۳.۳ میلیارد تومان) را دارند و از سوی دیگر، تعداد ۲۶ در بخش سرخ بازار حضور داشته که ۷ نماد در صف‌فروش ایستاده‌اند و ارزش آن نیز به (۵۳.۷ میلیارد تومان) می‌رسد.
برپایه این گزارش، ارزش صف خرید و ورود نقدینگی به تک‌سهم‌ها بیشتر واکنش نشان داده و نماد‌هایی مانند “ورنا” به ارزش ۱۵۵,۳ میلیارد تومان، “وساپا” به ارزش ۱۳۵,۲ میلیارد تومان، “خگستر” به ارزش ۷۷,۳ میلیارد تومان، و “وتجارت” به ارزش ۷۱,۳ میلیارد تومان، “شستا” به ارزش ۶۸,۵ میلیارد تومان، جزو ارزشمندترین‌های صف‌نشین سبزپوش بودند.
از سوی مقابل نیز جریان خروجی نقدینگی از سهم‌ها کماکان ادامه دارد؛ نماد‌های “وسگلستا”، “وساربیل”، “وسمرکز”، “وسیلام” و “وسکهبو” جزو نماد‌های غضب کرده نقدینگی هستند.
مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری شرکت بانک ملت معادل ۱۲۰میلیارد تومان افزایش یافت و از سوی دیگر سهامداران حقوقی پالایش نفت بندرعباس با برتری ۱۶میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.
امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۷۳نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۴۷نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۵۲۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم ۱۲۰میلیارد تومان بود.
در مجموع می‌توان اینگونه بیان کرد که بازارسرمایه از ۳۸۰ میلیارد تومان پول هوشمند پذیرایی کرد و به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان نیز خروج پول هوشمند در بازار ثبت شد و ورود نقدینگی (خرید حقوقی) ۱۲۶ میلیارد تومانی را مشاهده کردیم.
“خساپا” ۳۹ میلیارد تومان، “وتجارت” ۱۵ میلیارد تومان، “نوری” ۱۱ میلیارد تومان، “واحیا” ۸ میلیارد تومان، “شستا” ۶ میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.
از طرف دیگر، “شبندر” ۱۲ میلیارد تومان، “آریان” ۱۲ میلیارد تومان، “تجلی” ۸ میلیارد تومان، “ومعادن” ۸ میلیارد تومان خروج نقدینگی را به ثبت رساندند.
نماد‌های “فملی”، “خودرو”، “ملت”، “همراه”، “سهگمت”، “شسپا”، واحیا” و “شگویا” جزو نماد‌های بلوکی امروز بازار بودند و نماد‌ی تاکنون در بخش کد به کد مشاهده نشده است.
امروز نیز می‌توان در جست‌وجوی سهم‌های با حجم مشکوک گشت و به نماد‌های “وصندوق” با حجم معامله ۱۳.۷ میلیون برگه سهم (بیش از چهاربرابر میانگین حجم ماه)، “غدشت” با حجم معامله ۱۲.۶۴ میلیون برگه سهم (بیش از یازده‌برابر میانگین حجم ماه)، “شیران” با حجم معامله ۷.۵ میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، “قرن” با حجم معامله ۳.۵ میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) و “حپترو” با حجم معامله ۳.۵ میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) اشاره کرد.
شاخص هم‌وزن جان گرفت/ شرکت‌های سهام عدالتی در صدر صف فروش
بازارسرمایه در ادامه فعالیت‌های خود حتما به سوی گروه‌های پویای زیادی در مبادلات حرکت خواهد کرد و در روز‌هایی که حقوقی‌های بزرگ در بازار حضور ندارند، این اهالی خاص بازار هستند که در سهم‌های کوچک بازار حضور پیدا می‌کنند و باعث رشد این سهم‌ها می‌شوند و باید دید که آیا با بازگشت نوسان‌گیران حقوقی از تعطیلات عید پس از این هفته، بازارسرمایه به این مسیری که در پیش گرفته است، ادامه خواهد داد یا خیر.
تا اینجای هفته معاملات بیش از انتظارات رونق داشته اند و این احتمال وجود دارد که این رونق تا آخر این هفته و حتی اوایل هفته آینده کشیده شود. با وجود نیمه تعطیل و شاید نیمه جدی بودن مبادلات می‌توان اذعان کرد که هفته اول سال خوب شروع شده است.

source

توسط ecokhabari