بازار پیش رو در ۱۴۰۱ غیر قابل پیش بینی است
مهران کاویانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، بیان کرد: به نظر می‌رسد وضعیت بازار سرمایه در سال جدید در حوزه ارزش، عرضه و تقاضا قابل پیش بینی نباشد و این گونه نیست که بتوان گفت روند نزولی و یا صعودی را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط نرخ دلار، بودجه و در صورت امکان با احیای برجام می‌توان انتظار رونمای خوبی از سال جدید در بورس داشت.
وی در ادامه اضافه کرد: از طرفی ابهاماتی در بودجه وجود دارد که با رفع آن‌ها بازار سرمایه می‌تواند بازدهی معقول و مناسبی را در حد ۲۰ تا ۳۰ درصد نصیب سهامداران کند که عمده آن ناشی از تقسیم سود شرکت‌ها خواهد بود. همچنین اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و دلار مجددا رشد کند، در این صورت به طور قطع می‌توان گفت بازار روند صعودی را خواهد داشت؛ اما میزان رشد آن قابل پیش بینی نیست.
کاویانی خاطرنشان کرد: همچنین با به نتیجه نرسیدن برجام و قطع شدن رابطه بین المللی این احتمال وجود دارد که ایران وارد حالت تدافعی شود که در این راستا احتمالا نرخ دلار به عنوان ارزش گذاری شرکت‌ها رشد کند. البته در این صورت میزان رشد دلار، تأثیر و تحلیل آن در روند بازار سرمایه کاملا مشخص نیست. در کل به نظر می‌رسد ماهیت بورس در سال جدید به خوبی پیش برود؛ اما در هر صورت به ۳ عامل برجام، بودجه و نرخ دلار بستگی دارد.

source

توسط ecokhabari