گلبهار ـ وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از مأموریت‌های جدی وزارت راه و شهرسازی «نهضت ملی مسکن» است زیرا دولت برای ساخت مسکن تصمیم جدی دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی که به‌عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در هجدهمین سفر استانی دولت سیزدهم به گلبهار سفر کرده است، در آغاز سفر خود به این شهر با حضور در مزار شهدا به مقام شامخ آنان ادای احترام کرد.
وی سپس در مراسم آغاز عملیات اجرایی هفت هزار و ۱۷۹ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید گلبهار حضور یافت.
وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با بیان این‌که یکی از مأموریت‌های جدی وزارت راه و شهرسازی «نهضت ملی مسکن» است، اظهار کرد: بر اساس قول رئیس جمهور و قانونی که مجلس تصویب کرده است، مقرر شد حدود چهار میلیون مسکن ظرف چهار سال ساخته شود.
وی افزود: خوشبختانه در مدت شش ماهی که از فعالیت دولت خدمت‌گذار می‌گذرد، ما در شهرها و شهرستان‌های مختلف کشور شاهد آغاز پروژه‌های مسکن هستیم.
قاسمی با اشاره به این‌که ۴۰۰ هزار نفر برای مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند، عنوان کرد: منابع بانکی و اعتباری خوبی پیش‌بینی شده است، دولت برای ساخت مسکن تصمیم جدی دارد و در صندوق ملی مسکن که مجلس شورای اسلامی قبل از عید تصویب کرد، اعتبار خوبی برای نهضت ملی مسکن تصویب شده تا که اقشار ضعیف صاحب‌خانه شوند.
وی، نهضت ملی مسکن را راهی برای صاحب‌خانه شدن اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه دانست و گفت: با توجه به امکانات و ابزارهایی که در شهر گلبهار وجود دارد، تلاش می‌کنیم ساخت این واحدهای مسکونی با کیفیت قابل قبولی در اختیار مردم قرار بگیرد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های دولت، رفع اشکالات بوجود آمده در طرح مسکن مهر خواهد بود، ابراز کرد: دولت تنها به دنبال مسکن‌سازی نیست بلکه در کنار مسکن به سایر نیازهای زیرساختی مردم از جمله آموزش، درمان، فضای سبز و … نیز توجه دارد بنابراین هدف شهرسازی و توسعه خدمات شهری است که خوشبختانه برای آن اعتباری در صندوق ملی مسکن در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم در مدت چهار سال به عدد چهار میلیون مسکن دست پیدا کنیم، به‌معنای این نیست که سالیانه یک میلیون مسکن ساخته شود بلکه ما باید همواره در بخش‌های مختلف کار را شروع کنیم تا بتوانیم در دو سال نخست، دو میلیون مسکن را تحویل بدهیم و باقیمانده آن را ظرف دو سال دیگر تحویل دهیم.
قاسمی، یکی از موضوعات مهم در بحث نهضت ملی مسکن را موضوع زمین اعلام کرد و گفت: همانطور که می‌دانید از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری که در طرح مسکن مهر ساخته شد، تنها زمین یک میلیون واحد آن متعلق به دولت و مابقی متعلق به خرده مالکین و مردم بوده است.
وی با بیان این‌که در طرح نهضت ملی مسکن برای چهار میلیون مسکن، چهار میلیون زمین دولتی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: آماده کردند زمین برای ساخت چهار میلیون مسکن کار ساده‌ای نیست، همکاران بنده در تمامی کشور در تلاش هستند تا این مقدار زمین و شرایط بانکی آن هر چه سریع‌تر مشخص و تعیین شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است، گفت: همچنین ۴۰ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن پیش بینی شده به خصوص برای بافت‌های فرسوده تا به اهالی آن ودیعه داده شود تا مسکن‌ها ساخته شود.
وی اضافه کرد: ساخت یک میلیون واحد در روستاها پیش‌بینی شده که بخش بسیار بزرگی از آن آغاز شده است، در شهرها نیز بحث خودمالکی مطرح است که مالکان زمین، وام و تخفیف پروانه را دریافت می‌کنند و خودشان مسکن را می‌سازند، بخش دیگر نیز به انبوه‌سازان سپرده شده که در قالب قرارداد سه جانبه بین مشتری، بانک و انبوه‌ساز ساخته می‌شود.
قاسمی از کلنگ‌زنی ۵۰ هزار واحد مسکونی در سطح استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: در برخی از استان‌ها سهم دوساله مسکن را آغاز کردیم که امیدواریم در این استان نیز بزودی بتوانیم سهم چهار ساله آن را آغاز کنیم.
وی با بیان این‌که این وزارتخانه وظایفی در بخش حمل و نقل نیز دارد، افزود: در این سفر به صورت مجزا شش هزار میلیارد تومان برای راه‌های استان در سفر رئیس جمهور پیش‌بینی شده است که امیدواریم بتوانیم با این اعتبار، تحولی اساسی در بخش حمل و نقل استان ایجاد کنیم.
گفتنی است؛ آئین کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی نخستین پروژه طرح نهضت ملی مسکن به صورت همزمان در شهرستان‌های خواف با هزار و ۸۱۲ واحد مسکونی، نیشابور با دو هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی، قوچان با ۷۴۰ واحد مسکونی، تربت حیدریه با ۷۴۰ واحد مسکونی، فریمان با ۹۰۰ واحد مسکونی، تربت جام با دو هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی و سبزوار با ۵۵۵ واحد مسکونی در سبزوار برگزار می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari