پیش گشایش+بورس نیوز
به گزارش بورس‌نیوز، شاخص‌کل و روند‌هایی که از خود برجای گذاشت، نشانه‌ای از اهداف بزرگی دارد که شاید هدف‌گیری ۱,۴۲۰ هزارواحدی یکی از پیش‌پا افتاده‌ترین‌ها باشد و طبق پیش‌گشایش روز گذشته، نخستین هدف بزرگ شاخص‌کل را باید دستیابی به پله ۱,۵۰۰ هزارواحدی دانست.
اما سیگنالی که شاخص هم‌وزن در روز دوشنبه به نمایش گذاشت این احتمال را تقویت کرد که باید منتظر اصلاح شاخص‌کل در زمانی دیر یا زود بود، ولی این اتفاق خیلی سریع رخ داد و دیروز بازارسرمایه نخستین روز سرخ خود را به واسطه عرضه‌های فراوان به ثبت رساند؛ بنابراین طبق روالی که بسیاری از بازیگران حقوقی نقش‌آفرینی می‌کنند، عرضه‌ها قابل پیش بینی بود و شاید امروز نیز در روند بازار، این عرضه‌ها بازار را بیش از حد مورد آزار قرار دهد ولی، نباید زیاد نگران بود.
سهامداران عزیز اگر بدور از معاملات هیجانی در راستای خرید‌های تکمیلی و جایگزینی پرتفوی خود گام بردارند، بسیار موفق‌تر خواهند بود البته ریسک سهم‌های خودرویی، بانکی و درکل برجامی‌ها به‌واسطه حقوقی‌های منفعت‌طلب بسیار بالاست، زیرا این افراد با یک غوره سردی می‌کنند و با یک مویز، گرمی!
روز گذشته بازارسرمایه نشان داد که سهم‌های کوچک (با مارکت کپ کوچک) بازار کماکان مورد وثوق بسیاری از اهالی بازار هستند و طی روز‌هایی که بسیاری از معامله‌گران در تعطیلات هستند، سهامداران تازه‌وارد با ضریب ریسک بالاتری اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.
بازارسرمایه و روند معاملات بدین گونه رقم خورد که صنعت دارو، قند و شکر، بیمه، سیمان و … شرایط مطلوب‌تری از خود نشان دادند تا شاخص هم‌وزن وضعیت مطلوب‌تری را از خود نشان دهند و نمی‌توان از این نکته گذشت که دیروز در صنعت خودرو ارزش معاملات با ارزش یک هزار و ۱۰۰ میلیاردی رقم خورد اما؛ بیشتر نماد‌ها با رنج کشی منفی مواجه شدند و حتی نفتی‌ها (پالایشی‌ها) در محدوده منفی معامله شدند.
از سوی دیگر، چراغ پولبک به شاخص ۱,۴۰۰ هزارواحدی نیز دیروز روشن شد و باید دید که آیا برای پولبک، شکست معتبری رخ خواهد داد یا خیر و اگر بخواهیم مطمئن شویم که این شکست کاذب نبوده باید شیب نزول را بررسی کرد؛ اینکه در روز‌های آینده شیب تند نزولی بر بازار حاکم شود و سطح عرضه‌ها افزایش یابد، این موضوع نشان از پولبک نیست.
پس می‌توان این وضعیت را ناشی از آن خواند که عده‌ای به دنبال آن هستند که «بهای تمام شده» کمتری وارد بازار شود و کاهش سطح تقاضا را ناشی از این موضوع در بازارسرمایه نشان دهند تا آنکه بازار را به اجبار به‌سوی روند منفی سوق دهند.

source

توسط ecokhabari