رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که سطح توسعه یافتگی استان‌ها یکسان نیست، گفت: وزارت صمت با طرح آمایش درصدد ایجاد توازن منطقه‌ای است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، احمد تشکینی در نشست وزیر صمت با مجمع نمایندگان استان البرز در خصوص طرح‌های اولویت‌دار صنعتی، معدنی و تجاری با محوریت آمایش، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های کلیدی وزارت صمت شناسایی اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی، معدنی و تجاری با رویکرد آمایش در استان‌های مختلف به تفکیک شهرستان است.
‎وی توضیح‌داد: دو موضوع مهم در حوزه آمایش منطقه‌ای در دستور کار است که نخست، مکان‌یابی برای فعالیت‌های مشخص و دومی، فعالیت‌یابی برای مکان‌های مشخص است.
‎رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت تصریح‌کرد: طرح آمایش چند ویژگی مهم دارد که بحث دورنگری یکی از محوریت‌های اساسی آن است و باید به آن توجه شود، در غیر این صورت در بلند مدت با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.
تشکینی یادآور شد: مقایسه سطح توسعه‌یافتگی استان‌های کشور مشخص کرده که سطح توسعه یافتگی استان‌ها یک‌سان نبوده و به شدت نامتوازن است، بنابراین درصدد هستیم در طرح آمایش به سمت توسعه متوازن پیش برویم.
‎وی تأکید کرد: نکته مهم دیگر در طرح آمایش، شیوه استقرار فعالیت‌های صنعتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا نامتوازنی موجود از بین برود.
‎این مقام مسئول گفت: ما به سمت تدوین اولویت‌های سرمایه‌گذاری با محوریت آمایش حرکت کرده‌ایم و اسناد مربوط به این موضوع را با تأکید بر اسناد آمایش سازمان برنامه آماده کرده و طرح راست‌آزمایی را برای هر استان از منظر آمایش انجام داده‌ایم و مکاتبات لازم با ذینفعان و مقام‌های هر استان نیز انجام شده است.
تشکینی بیان کرد: برای هر استان یک هدف‌گذاری در مورد اشتغال تا افق ۱۴۰۴ انجام و یک ساختار در مورد وضعیت صنعتی هر استان طراحی شده است و بر این اساس مشخص کرده‌ایم که چه طرح‌هایی را در این استان عملیاتی و اجرایی کنیم.
‎وی تأکید کرد: در طرح آمایش چند زیرفصل مانند شناسایی طرح‌های نیمه تمام بالای ۶۰ درصد، طرح‌های توسعه‌ای، ظرفیت‌های بلااستفاده، واحدهای راکد و غیره را مدنظر قرار داده است.
‎رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت گفت: در استان البرز برای هر شهرستان برنامه‌ای تدوین و طراحی کرده‌ایم.
تشکینی تصریح کرد: براساس اسناد آمایش منطقه‌ای، استان البرز در حوزه صنایع آشامیدنی و تولید ماشین‌آلات قابلیت خوبی دارد و در نهایت با اطلاعات به دست آمده، یک‌هزار و ۴۴۰ طرح شناسایی شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari