دهن کجی کارتل قدرت در بازار خودرو به توافق احتمالی
به گزارش بورس‌نیوز احتمال توافق و رفع تحریم‌ها کل فضای اقتصاد کشور را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. عده‌ای معتقدند توافق احتمالی می‌تواند منجر به سقوط قیمتی در برخی بازارها از جمله بازار خودرو و مسکن شود. این در حالی است که زمزمه هایی از افزایش نرخ مصوب خودرو در اردیبهشت ماه به گوش می رسد!
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: صرف توافق و امضای رفع تحریم صنعت خودرو روی کاغذ بصورت ناپایدار، منجر به تغییری در بازار خودرو نخواهد شد. در نظر داشته باشید که در شرایط قرار داریم که انتظار داریم با رفع تحریم‌ها، بخشی از منابع نفتی بلوکه شده ایران آزاد شود یا صادرات نفت تسهیل گردد.
وی ادامه داد: در حالی که در کشور همسایه ما عراق به راحتی صادرات نفت در حال انجام است! توافق و احیای برجام در صورتی می‌تواند روی اقتصاد ما واقعاً اثرگذار باشد که ارتباط و مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا شکل بگیرد تا اطمینان خاطر داشته باشیم که هر گونه تفاهم و توافقی پایدار بوده و در اقتصاد ایران یک کرنش رکودی رخ خواهد داد.
زاوه افزود: در غیر این صورت، نمی‌توان روی روابط متزلزل و ناپایدار چندان حسابی باز کرد. ضمن اینکه معتقدم افزایش قیمت خودرو در بازار ایران ناشی از وجود کارتل قدرت در بازار خودرو است و با این شرایط حتی اگر توافق شکل بگیرد، اما این کارتل، اجازه واردات خودرو را ندهد، نمی توان انتظار کاهش قیمت خودرو در بازار را داشت.
این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: پر مسلم است که در صورت آزادسازی واردات خودرو، قیمت خودروهای خارجی که در سال های اخیر رشد سرسام آور و غیر منطقی داشته، سقوط خواهد کرد. اما به هر حال احیای برجام می‌تواند چند ماهی رکود در بازار خودرو ایجاد کند.
وی در خاتمه تصریح کرد: در مجموع کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو مشروط به اصلاح سیاست‌های پولی، انضباط مالی در دولت و کاهش تورم در اقتصاد کشور، خروج دولت از تصدی‌گری در تمام حوزه‌ها از جمله حوزه خودرو، آزادسازی واردات خودرو و در نهایت افزایش بهره وری در شرکت های خودروسازی است. در غیر این صورت رفع تحریم ها، معجزه‌ای برای بازار خودرو ایران نخواهد بود و شیب فزاینده قیمت ها در بازار خودرو ادامه خواهد داشت.

source

توسط ecokhabari