به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، براساس قانون بودجه ۱۴۰۱، تمامی شرکت‌های بورسی امسال ملزم هستند تا سود سهامداران را از طریق سجام به حساب سهامداران خود واریز کنند. به طوری که سهامداران دیگر مجبور نباشند از این بانک به آن بانک مراجعه کنند بلکه بتوانند بصورت متمرکز سود سهام را دریافت کنند.
به دنبال مطرح شدن چنین صحبت‌هایی از سوی مسوولان حاضر در بازار سرمایه، «محسن انصاری مهیاری»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای در راستای اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اعلام کرد: تمامی ناشرین ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تسهیل امور سهامداران موظف شدند سود تقسیمی مصوب مجمع عمومی را با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به سهامداران پرداخت کنند.
با توجه به اعلام چنین خبری، برخی از سهامداران جویای سودهای رسوب شده‌ای در شرکت‌ها شدند که به دلیل پایین بودن رقم آن و قرار گرفتن در صف‌های طولانی از دریافت چنین سودهایی انصراف می‌دادند، این در حالیست که جمع چنین سودهایی می‌تواند مبالغی کلان باشد که در حساب شرکت ها قرار گرفته است.
سودهای رسوب شده در حساب شرکت‌ها تحت تاثیر ۲ عامل مختلف
در این خصوص «محسن انصاری مهیاری»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی به جزییات پرداخت سودهای رسوب شده شرکت‌ها به حساب سهامداران اشاره کرد و افزود: سودهای رسوب شده در حساب شرکت‌ها ناشی از چند عامل است که باید مورد بررسی قرار بگیرند.
وی گفت: در ابتدا ممکن است سودهای رسوب شده تحت تاثیر تخلف صورت گرفته از سوی ناشر باشد که اقدام به پرداخت سود شرکت‌ها نکرده است.
انصاری مهیاری عدم وجود شماره حساب معتبر در اختیار ناشران را دیگر عامل سودهای رسوب شده شرکت‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: تحت تاثیر چنین اتفاقی سود به حساب سهامدار پرد اخت شده اما سود پرداختی به دلیل عدم اعتبار شماره حساب به حساب شرکت برگشت خورده است.
سازمان بورس در حال انجام برنامه‌ریزی‌ها برای تهیه سامانه‌ای معتبر است
انصاری مهیاری به پرداخت سود مجامع شرکت‌ها در سال‌های گذشته تاکید کرد و افزود: سازمان بورس اکنون در حال انجام برنامه‌ریزی جامعی است تا ضمن تهیه سامانه‌ای معتبر، سودهای سال گذشته شرکت‌ها را از طریق شرکت سپرده‌گذاری به حساب سهامداران واریز کند.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: ابلاغیه روز گذشته سازمان بورس نشات گرفته از قانون بودجه امسال بود، براین اساس باید سود مشخص شده شرکت‌ها در مجامع سال ۱۴۰۱ از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران پرداخت شود.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده؛ مشکل پرداخت سود رسوب شده شرکت‌ها از طریق اقداماتی که در دستور کار سازمان بورس است برطرف خواهد شد.
انصاری مهیاری به جریمه در نظر گرفته شده برای ناشران متخلف اشاره کرد و گفت: پیشنهاد لایحه بودجه ۱۴۰۱ این بود تا ناشران متخلف که از پرداخت سود سهامداران از طریق سجام خودداری می کنند، متحمل پرداخت سود با ۲۰ درصد جریمه شوند؛ این در حالی است که این جریمه در قانون بودجه با تغییر همراه شد.
سلب صلاحدید اعضای هیات مدیره شرکت های متخلف
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در قانون بودجه اعلام شده تا اگر تخلفی از سوی شرکت‌ها در زمینه پرداخت سود صورت گرفت، اعضای هیات مدیره آن بین ۶ ماه تا ۲ سال سلب صلاحدید شوند.
وی ادامه داد: با توجه به این قانون، سازمان بورس نظارت‌های لازم را در این زمینه انجام خواهد داد و به محض ملاحظه تخلف از سوی شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱، مراتب را برای سلب صلاحیت کل اعضای هیات مدیره به قوه قضاییه ابلاغ می‌کند.
انصاری مهیاری افزود: همه ناشران ثبت شده در سازمان بورس باید سود خود را از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران پرداخت کنند که در این زمینه سازمان بورس به صورت روزانه نظارت لازم را در این زمینه خواهد داشت.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari