قیمت نفت در معاملات پرتلاطم روز جمعه افزایش یافت و این در حالی است که قیمت نفت پس از اعلام برنامه کشورها برای آزادسازی نفت خام از ذخایر استراتژیک خود، در مسیر دومین سقوط هفتگی خود باقی ماند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از سی ان بی سی، در معاملات روز گذشته، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۲.۱۹ درصد افزایش به ۱۰۲ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۲.۳۲ درصد افزایش به ۹۸ دلار و ۲۶ سنت رسید.
این در حالی است که هر دو قرارداد برای دومین هفته متوالی سقوط خود را به ثبت رسانده‌اند و برنت با کاهش ۳.۶ درصدی و WTI با افت ۳ درصدی مواجه شده است. معیارها برای هفته‌ها در بی‌ثبات‌ترین حالت خود از ژوئن ۲۰۲۰ بوده‌اند.
کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) ظرف شش ماه آینده ۶۰ میلیون بشکه نفت تولید خواهند کرد.
به گفته فیل فلین، تحلیلگر گروه پرایس فیوچرز، نگرانی پیرامون کاهش مصنوعی قیمت‌ها، فقط تقاضا را افزایش می‌دهید و این امر به سرعت این عرضه را از بین می‌برد.
تحلیلگران ANZ Research در یادداشتی اعلام کردند: انتشار نفت همچنین می تواند تولیدکنندگان از جمله سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان شیل ایالات متحده را از تسریع افزایش تولید حتی با قیمت حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه باز دارد.
به گفته استفان برنوک، تحلیلگر PVM، تردیدهایی درباره این که آیا آزادسازی نفت از ذخایر نفت استراتژیک به کمبود عرضه در بازار کمک خواهد کرد، وجود دارد.
جی پی مورگان انتظار دارد آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک در کوتاه مدت یک میلیون بشکه در روز عرضه نفت روسیه را جبران کند. با این حال در سال ۲۰۲۳ و پس از آن، تولیدکنندگان جهانی باید سرمایه گذاری را برای پر کردن خلا ناشی از عرضه از دست رفته نفت روسیه و ذخیره سازی دوباره نفت از سوی اعضای آژانس بین المللی انرژی، افزایش دهند.
این بانک در یادداشتی می‌گوید: با این حال، در انتظار سال ۲۰۲۳ و پس از آن، تولیدکنندگان جهانی احتمالاً نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری خواهند داشت تا هم شکاف روسیه در عرضه را پر کنند و هم ذخایر استراتژیک آژانس بین‌المللی انرژی را دوباره ذخیره کنند.
در حالی که روسیه خریداران آسیایی پیدا کرده است، خریداران غربی از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، از خرید محموله‌های نفت روسی اجتناب می‌کنند.
کرملین روز جمعه اعلام کرد آنچه که «عملیات ویژه» روسیه در اوکراین می‌خواند، می‌تواند در «آینده‌ای قابل پیش‌بینی» پایان یابد، زیرا اهداف آن در حال دستیابی هستند و کار توسط ارتش روسیه و مذاکره‌کنندگان صلح روسیه انجام می‌شود.
دو منبع آگاه روز پنجشنبه به رویترز گفتند تولید نفت و میعانات گازی روسیه در هفته اول آوریل به ۱۰.۵۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱۱.۰۱ میلیون بشکه در روز میانگین تولید مارس کاهش پیدا کرد.
کنگره ایالات متحده روز پنجشنبه به ممنوعیت نفت روسیه رای داد و این در حالی است که اتحادیه اروپا در حال بررسی این ممنوعیت است. همچنین، قیمت نفت به دلیل عدم قطعیت تقاضا در روز جمعه پس از تمدید قرنطینه شانگهای برای مقابله با افزایش سریع عفونت‌های COVID-۱۹، محدود شده است.
فلین اضافه کرد بازار همچنان در تلاش است تا تأثیر وضعیت کووید در چین را اعمال کند.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari