مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر از شروع کلنگ زنی نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی غدیر اصفهان در منطقه جرقویه خبرداد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، فرید الدین معصومی با بیان اینکه با توجه به کمبود گاز برای تامین سوخت نیروگاه‌های حرارتی افزود: پیش بینی می‌شود نیروگاه‌های خورشیدی قادر به برطرف کردن مشکل کشور در تامین برق مورد نیاز خواهد بود.
وی با اشاره به هدفگذاری برای احداث ۴۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در ۴ منطقه گفت: نیروگاه ۱۰ مگاواتی اصفهان آخرین بخش از این تعهد بوده است که روز ۲۲ فروردین کلنگ زنی خواهد شد.
مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر ادامه داد: برای سال جاری ساخت و بهره برداری از ۶۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی برنامه ریزی شده است که ۲۰ مگاوات آن در أصفهان، ۲۰ مگاوات در استان یزد و ۲۰ مگاوات نیز در استان فارس احداث خواهد شد که با احداث این نیروگاه‌ها ۳۳ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی خواهد شد.
معصومی درخصوص انتخاب استان یزد و اصفهان برای احداث نیروگاه خورشیدی گفت: میزان تابش خورشیدی تا ۵ هزار کیلووات ساعت برق در متر مربع در این استان‌ها وجود دارد که این شرایط مزیت مناسبی برای احداث این نوع نیروگاه‌ها را فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو خرید تضمینی برق از نیروگاه خورشیدی را لغو کرده است افزود: براساس قانون رفع موانع تولید دولت مکلف به ارائه سوخت صرفه جویی شده به ازای برق تولید شده در نیروگاه تجدید پذیر را دارد که طبق این قانون قرارداد دیگری برای خرید تضمینی منعقد شده است که شرایط فعالیت را برای ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر تسهیل کرده است.
مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیرادامه داد: هلدینگ غدیر تا ۱۴۰۴ بیش از ۸۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۱۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در خراسان جنوبی احداث خواهد کرد که این نیروگاه‌ها در قالب ۱۰ هزار نیروگاه تجدید پذیر برنامه ریزی شده از سوی وزارت نیرو است.
معصومی با تاکیدبر اینکه با افزایش نرخ ارز فعالیت نیروگاه‌های حرارتی و تجدید پذیر دیگر توجیه اقتصادی نداشت گفت: در دولت ۱۳ تغییراتی در پرداخت‌ها انجام شد و البته با توجه به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید شرایط تغییر کرده به صورتی که فعالیت نیروگاه‌ها اقتصادی شده است.
مشکلات قابل توجه صنعت برق در تامین برق تابستان و زمستان امسال
مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر با بیان اینکه پیش بینی می‌شود وزارت نیرو برای تامین برق تابستان و زمستان امسال با مشکلات قابل توجهی مواجه شود ادامه داد: ما ساخت نیروگاه‌های خورشیدی را زودتر از موعد مقرر و پیش از تعیین سازوکار اختصاص سوخت صرفه جویی شده شروع کردیم تا بتوانیم بخشی از مشکل برق را برطرف کنیم.
معصومی افزود: نیروگاه حرارتی لامرد و هرمز از دیگر پروژه‌های در دست احداث است که بخش گازی نیروگاه لامرد تا پیش از اوج مصرف ۱۴۰۲ به بهره برداری می‌رسد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari