در هفته گذشته شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که از مهم ترین عناوین آنها می توان به "توافق وزارت صمت و نفت برای عرضه کامل محصولات پتروشیمی در بورس کالا"، "نقش بورس کالا در رونق صنعت سیمان"، "اخبار جدید درباره عرضه شاهین در بورس کالا" و "تسهیل تامین مواد اولیه تولید از طریق ابزارهای مالی بورس" اشاره کرد.
به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، در هفته گذشته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه مطابق توافق انجام شده بین وزارت صمت و وزارت نفت، همه محصولات زنجیره پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود و در صورتی که محصولی دارای مازاد بود، اجازه صادرات خواهد یافت، گفت: همه محصولات زنجیره پتروشیمی در یک برنامه زمان بندی شده طی یکی دو ماهه وارد بورس کالا خواهد شد.
محمدصادق مفتح تاکید کرد: امروز فقط تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی می‌توانند کد بورسی دریافت کرده و در بورس کالا به خرید بپردازند، بنابراین رقابت تنها بین تولیدکنندگان خواهد بود و دلالان و واسطه‌ها فرصتی برای سوداگری نخواهند یافت
نقش بورس کالا در رونق صنعت سیمان
دبیر انجمن کافرمایان صنعت سیمان اگرچه نسبت به عرضه سیمان در بورس کالا به عنوان موفقیت برای این صنعت یاد میکند اما تاکید می کند سیاست گذار تا جایی که می‌تواند باید محدودیت ها بر سر تولید و عرضه سیمان را کاهش دهد.
عبدالرضا شیخان در خصوص عملکرد صنعت سیمان در سال ۱۴۰۰ گفت: سال ۱۴۰۰ برای صنعت سیمان سال نسبتاً خوبی بود، زیرا سیمان وارد بورس کالا شد و از فروش سنتی به فروش نظام بازار مبتنی بر عرضه و تقاضا در بستر بورس کالا ارتقا یافت که این امر یکی از موفقیت‌های صنعت سیمان در سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شود.
اخبار جدید درباره عرضه شاهین در بورس کالا
احمد رحیمی، مدیر عملیات عرضه بورس کالای ایران با بیان اینکه خودروی شاهین در بورس کالا در روزهای پایانی سال گذشته پذیرش شد، اظهار کرد: با توجه به مستنداتی که ارائه شده و انجام همه مراحل قانونی، طبق مصوبات شورای عالی بورس، پذیرش انجام و مقرر شده است که ۸۰ درصد از تولید سالانه این خودرو از طریق بورس عرضه شود.
به گفته رحیمی عرضه کالا به صورت فیزیکی است و اینکه چطور عرضه می شود، میزان پرداخت اولیه چقدر است و یا اینکه چه کسانی می‌توانند ثبت نام کنند، در روزهای آینده مشخص میشود.
وی در پاسخ به این پرسش که خودروهای دیگری در بورس کالا پذیرش خواهند شد یا خیر؟ گفت: شاهین به صورت نمونه پذیرش شده است. زمانی که عرضه صورت گیرد و معاملات انجام شود، مزایا و معایب آن بررسی می‌شود و اگر این روند قابلیت و کشش عرضه و تقاضا داشته باشد، برای پذیرش سایر خودروها در بورس کالا اقدام می شود.
تسهیل تامین مواد اولیه تولید از طریق ابزارهای مالی بورس کالا
مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران گفت: بهره گیری وزارت صمت از ابزارهای مالی بورس کالا از جمله قراردادهای بلندمدت فلزات (کشف پریمیوم) در راستای تسهیل تامین مواد اولیه صنایع پایین دست در کنار توسعه ابزارهای مالی و ورود دارایی های جدید به قراردادهای آتی و گواهی سپرده کالایی در بورس کالا به گسترده شدن دایره شفافیت‌ در بازار کالای کشور، رشد رقابت، حذف قیمت گذاری دستوری در اقتصاد و در پایان، افزایش تولید منجر می شود.
عباس یعقوبی خاطرنشان کرد: همچنین در کنار عرضه کامل زنجیره تولید محصولات فولادی، عرضه محصولات پتروشیمی نیز از طریق بورس کالا انجام می شود و برای آن دسته از محصولاتی که با کمبود تولید در داخل مواجه هستیم، وزارت صمت با همکاری وزارت نفت در صدد است تا از طریق واردات اقلام دارای کمبود نسبت به تامین از طریق خود واحدهای تولیدکننده یا سایر روش ها اقدام نماید.
کشف نرخ عادلانه برنج و حذف واسطه‌ها در بورس کالا
مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران با بیان اینکه ورود برنج به بورس کالا باعث حذف واسطه ها و کشف نرخ عادلانه این محصول شد، گفت: همه افراد دارای کد سهامداری می‌توانند اقدام به خرید برنج از بورس کالا کنند.
به گفته جواد فلاح در ۱۴ فروردین سال ۱۴۰۰ به صورت آزمایشی معاملات برنج آغاز و در آن دوره حدود ۱۳۰ تن برنج، وارد انبار پذیرش شده بورس کالا شد و مورد معامله قرار گرفت که تجربه موفقی بود.
وی تصریح کرد: کشف نرخی که در این بازار صورت می‌گیرد با توجه به اینکه بازار دست اول است، قاعدتا قیمت آن از بازار خرده فروشان تهران کمتر و مناسب‌تر است، زیرا در این بازار واسطه وجود ندارد، بنابراین سطح قیمت‌ها مناسب است.
نخستین پذیرش انبار سیمان در سال ۱۴۰۱
در هفته گذشته انبار سیمان مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا به عنوان نخستین انبار سیمانی در سال ۱۴۰۱ پذیرش شد و نماد معاملاتی آن از دوشنبه هفته آینده ۲۲ فروردین گشایش می یابد.
با پذیرش انبار سیمان مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا به عنوان نخستین انبار سیمانی در سال ۱۴۰۱، مشتریان خُرد از دوشنبه هفته آینده (۲۲ فروردین ۱۴۰۱) امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار ۳۷ شرکت سیمانی پیدا می کنند.
قرارداد جدید اختیار معامله زعفران می آید
قرارداد اختیار معامله زعفران با سررسید مرداد ۱۴۰۱ از چهارشنبه هفته جاری راه اندازی می شود.
مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران از راه اندازی قرارداد اختیار معامله زعفران نگین با سررسید مرداد ماه ۱۴۰۱ خبر داد. براساس اطلاعیه بورس کالا، قراردادهای اختیار خرید و فروش زعفران نگین سررسید مرداد سال جاری، از روز چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه راه اندازی می شود، تاریخ سررسید قرارداد مذکور ۴ مرداد ۱۴۰۱ است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari