رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: شیوه‌های غلط اجرایی در مسیر خصوصی سازی باعث شده بخش خصوصی واقعی اعتماد و اطمینان خود را به این اتفاقات از دست بدهد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری مهر؛ غلامحسین شافعی در نشست اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد: نگاهی به عملکرد کشور در حوزه خصوصی‌سازی نشان می‌دهد که هیچ کس در ایران از این فرایند راضی نیست. از مسئولان دولتی گرفته تا شرکت‌هایی که در فهرست خصوصی‌سازی قرار گرفته‌اند و همچنین خریداران این شرکت‌ها، همگی از این فرایند ناراضی هستند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه باید عیب و اشکال این فرایند به شکل دقیق پیدا شود، بیان کرد: سازمان خصوصی‌سازی در این فرایند کاملاً تنها و بی پناه رها شده است. این در حالی است که توقع وجود داشت که قوای حاکمیتی در حد سهم خود از این سازمان حمایت کنند و هر نهاد بر اساس برنامه‌ریزی کلان نهایی شده، عمل کند اما ما می‌بینیم که در عمل هیچ کمکی به بهبود این فرایند نمی‌شود.
وی با بیان اینکه تا زمان اجرایی نشدن اصلاحات لازم، نمی‌توان در خصوصی‌سازی به نتیجه مطلوب رسید، تصریح کرد: ما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا هر شرکتی که به بخش دولتی یا خصولتی واگذار شد، بدون مشکل به کار خود ادامه داد اما هر شرکتی که در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، آن قدر با مشکل و ابهام دست و پنجه نرم کرد که عملاً امکان پیگیری اهداف کلان را از دست داد؟
شافعی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این رابطه به وجود آمده، بی‌اعتمادی و بی‌اطمینانی بخش خصوصی به فرایند خصوصی‌سازی در کشور است. ما باید یک ارزیابی دقیق از این موضوع داشته باشیم که چه اتفاقی رخ داده که سرمایه‌گذاران از این حوزه فرار می‌کنند؟
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که یک اصلاحات دقیق و اصولی در این فرایند به وجود نیاید ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتیجه ملموسی در حوزه خصوصی سازی به وجود آید. سال‌های طولانی است که بحث درباره خصوصی سازی در اقتصاد ایران مطرح است اما آنچه که در عمل رخ داده به هیچ عنوان با اهداف کلان کشور سازگاری ندارد.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari