عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا، دخالت دولت در تصمیم‌گیری های این دو شرکت خودروسازی کاهش می یابد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خرگزاری تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی در خصوص واگذاری سهام شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا با اشاره به این که هم اکنون دولت در ایران خودرو کمتر از ۶ درصد و در سایپا نیز کمتر از ۸ درصد سهام دارد، گفت: مسئله این است که دولت نباید در تصمیم‌گیری‌های این دو شرکت خودروسازی دخالت کند و بگذارد خودشان کار را پیش ببرند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دولت در خصوص مسئله بیکاری کارگران و افسار گسیختگی قیمت‌ها در صورت این واگذاری، نگرانی‌هایی دارد اما تجربه نشان داده است که دخالت دولت خیلی هم در بهبود وضعیت موثر نیست؛ چرا که با وجود مدیریت دولتی، با افزایش قیمت خودرو و کاهش کیفیت مواجه هستیم.
وی گفت: حضور برخی از مدیران در هیئت مدیره این دو خودرو سازی حکایت از وجود رانت دارد؛ بنابراین بهتر است دولت همین سهام کم را هم واگذار کند و تنها از طریق سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و شورای رقابت بر عملکرد این دو خودروساز نظارت کند.
امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه دولت در ایران خودرو کمتر از ۶ درصد و در سایپا کمتر از ۸ درصد سهام دارد افزود: اما بیشتر از ۹۰ درصد در تصمیم گیری ها دخالت می‌کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین درباره طرح عرضه خودرو در بورس کالا گفت: ما باید علاوه بر واگذاری سهام دو خودروساز کشور، قیمت‌ها را نیز شفاف کنیم اما تعداد عرضه نیز مهم است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari