به گفته وزیر نیرو، یک میلیون مشترک جدید به صنعت برق کشور افزوده شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علی اکبر محرابیان در مراسم بازدید معاون اول رئیس جمهور از مرکز دیسپاچینگ ملی برق افزود: تامین آب و برق مطمئن علاوه بر ایجاد رضایت مندی زمینه ساز افزایش اشتغال در کشور است.
وزیر نیرو ناترازی‌های حوزه‌ی برق عمده‌ترین چالش این وزارت خانه در شرایط فعلی عنوان کرد.
محرابیان افزود: میزان پوشش و تامین برق کشور به نسبت جمعیت شهرها و روستاها در شرایط رضایت بخشی قرار دارد به نحوی که صددرصد شهرها و ۹۹.۷ درصد روستاها از نعمت برق برخوردار هستند.
وزیر نیرو با اشاره به توانمندی‌ها داخلی گفت: در توسعه نیروگاه‌ها از هفت هزار مگاوات به بیش از ۸۶ هزار مگاوات رسیده ایم البته این در شرایطی است که در صنعت برق خودکفاییم و ظرفیت‌های فراوانی را نیز برای صادرات داریم.
وی در خصوص صنعت سد سازی گفت: ایران جزو چند کشور صدر جدول در فناوری ساخت سد است و پروژه‌های متعددی را در خارج از کشور اجرا کرده است.
محرابیان با اشاره به این که در صادرات خدمات فنی و مهندسی مربوط به حوزه آب و برق وضعیت مطلوبی داریم گفت: بیش از ۵۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به صنعت آب و برق اختصاص دارد که این نشان دهنده پیشرفت کشور در این بخش است.
وی با اشاره به تک رقمی شدن تلفات شبکه برق به ۹.۲ درصد در شبکه توزیع کشور گفت: سال گذشته با ۱۵ هزار مگاوات کسری تولید در زمان اوج مصرف مواجه بودیم. همچنین ادامه داد: افزایش روزافزون مراکز غیر مجاز رمز ارز، ناترازی‌های مالی، افزایش سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان به مطالبات بخش خصوصی از وزارت نیرو از جمله مشکلات این بخش است.
محرابیان در خصوص راهکارهای مهار این چالش‌ها گفت: ارتقای توان تولید برق، توسعه و بهبود زیرساخت شبکه، مدیریت تقاضا و بهینه سازی مصرف و اصلاح اقتصاد برق از جمله راهکارهای رفع این چالش هاست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari