خودروسازی ها، حیات خلوت دولت/ دولت سیاست گذاری کند؛ نه بنگاه‌ داری!
به گزارش بورس نیوز، واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی این روزها جدی‌تر از قبل مطرح است. اتفاقی که می‌تواند موجب تحول در این صنعت شود.
سید جواد حسینی کیا نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص واگذاری سهام دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا بیان کرد: در هیچ جای دنیا دولت‌ها خود بنگاه‌داری نمی‌کنند، بلکه سیاست‌گذارند. دولت به‌جای دخالت مستقیم در تصمیم‌گیری‌های خودروسازان، می‌تواند از طریق اعمال یا حذف تعرفه واردات، عملکرد خودروسازی‌ها را مدیریت کند.
حسینی کیا با تأکید بر اینکه خودروی داخلی باید رقابت‌پذیر، صادرات محور و ارزان باشد و این ۳ اصل باید جزو تکالیف خودروسازی‌ها باشد، گفت: دولت می‌تواند در زمان افزایش کیفیت خودروی داخلی، برای حمایت از تولید، تعرفه‌ واردات خودرو را افزایش دهد؛ اما در شرایط کنونی و با توجه به انحصار خودروسازی‌ها و افزایش افسارگسیخته قیمت، علی‌رغم کیفیت پایین خودروهای داخلی و در پی آن متضرر شدن مردم؛ دولت باید به سمت کاهش تعرفه‌ها و واردات خودرو برود.
نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: هم‌اکنون خودروسازی‌ها حیات خلوت دولت هستند و دولت همه‌کاره است. به شکلی که مدیران این شرکت‌ها توسط وزیر صمت عزل و نصب می‌شوند.
حسینی کیا در خاتمه با اشاره به فروش خودرو در بورس کالا، اظهار کرد: این مدل عرضه خودرو، شفافیت ایجاد می‌کند، اما باید سقف قیمت داشته باشد.

source

توسط ecokhabari