نگرانی ها از ادامه محدودیت های کرونایی در چین کماکان ادامه دارد و گمانه زنی ها درباره کاهش رشد اقتصاد جهانی هم بر بازار نفت سنگینی می کند. در این میان، معامله گران همچنان با احتیاط نیم نگاهی به تحولات ژئوپولتیک در شرق اروپا دارند. جایی که بنظر می رسد در کوتاه مدت تاثیر گذارترین عامل اثرگذار بر بازار باشد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، قیمت در نمودار روزانه گویای نگرش مردد سرمایه گذاران است. قیمت پس از رسیدن به رکود ۱۳۰ دلار برای هر بشکه در یک الگوی نموداری ادامه دهنده‌ی مثلث گیر افتاده است.
آماده شدن آلمان برای پیوستن به صف تحریم کنندگان نفت روسیه
با این حال، گزارش روز پنجشنبه وال استریت ژورنال خریدارانی را که منتظر شکست صعودی این الگوی هستند روی پاشنه نگه داشته است. خبرها حاکی از آن است که آلمان با جدیت بدنبال منابع نفتی جایگزین روسیه است. بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا که وابستگی ۳۵ درصدی‌اش به منابع نفت و گاز روسیه تبدیل به پاشنه آشیل سیاست مداران غربی برای رویارویی اقتصادی با روسیه شده، از توافقی با لهستان خبر داده که می‌تواند بخش بزرگی از نیاز نفتی آلمان را برآورده کند. به گفته وزیر انرژی آلمان، در صورت اجرایی شدن این توافق نیاز نفتی این کشور به روسیه به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. اهمیت موضوع این است که تاکنون اتحادیه اروپا بدلیل مخالفت آلمان به برنامه تحریم نفتی روسیه نپیوسته بود ولی ظاهرا این شرایط در حال تغییر است.
ادامه محدودیت های کرونایی در چین
در حالی که کرونا در چین زندگی بیش از ۱۶۵ میلیون نفر را مستقیماً تحت تاثیر قرار داده، برخی سرمایه‌گذاران نیمه پر لیوان را می‌بینند که احتمال عبور از این بحران در نیمه دوم سال است. در آن صورت می‌توان انتظار داشت که امیدواری‌ها به تقویت تقاضا سوخت جان تازه‌ای برای صعود قیمت فراهم کند.
ادامه جهش شاخص دلار
اگرچه نااطمینانی ژئوپلتیک در درجه اول و عرضه و تقاضای مصرفی نفت در درجه دوم عوامل تعیین کننده انتظارات و قیمت هستند ولی نباید فراموش کرد که رشد شاخص دلار بدلیل افزایش هزینه، فرصت سرمایه‌گذاری‌های روی کامادیتی‌ها یک همبستگی منفی با قیمت کالاهای اساسی دارد. همچنان که در بازار طلا هم می بینیم. دلار در حالی رکوردهای بالای خود را در برابر سایر ارزهای اصلی می‌شکند که بر اساس تازه‌ترین داده‌های منتشر شده، اقتصاد امریکا در سه ماهه اول ۱.۴ درصد کوچک‌تر شده است. آنچه باید در نظر داشت این است که مزیت دلار بیشتر از ضعف رقبا حاصل شده است. اصلی‌ترین محرک تقویت دلار واگرایی سیاست‌های فدرال رزرو از سایر بانک‌های مرکزی بزرگ است، که باعث شده افزایش نرخ بهره طی سه نشست متوالی و در سطح ۵۰ واحد اساسی در مقایسه با بانک انگلیس و کانادا با افزایش‌های ۲۵ واحدی و بانک مرکزی اروپا و ژاپن که فعلا امکان و تمایل افزایش نرخ را ندارند، بسیار شدید به‌نظر برسد. علاوه بر این اقبال به دلار دلیل مهم دیگری هم دارد و آن نقش این ارز بعنوان یک دارایی امن است و در شرایطی که اروپا در شرایط شکننده‌ای قرار دارد آسیای شرقی و چین با بحران کرونا دست و پنجه نرم می کند، دلار یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می شود.
انتظار میانه روی از اوپک پلاس
نشست اوپک پلاس هفته آینده و پس از تعطیلات طولانی عید فطر در کشورهای مسلمان برگزار خواهد شد. اوپک و سیزده متحدش به رهبری روسیه قرار است برای ادامه افزایش ملایم ۴۳۵ هزار بشکه‌ای نفت برای ادامه سال تصمیم بگیرند. این در حالی است که روسیه ممکن است مایل باشد با اهرم نفت فشاری بر رقبای اروپایی بیاورد. با توجه به اظهارنظرهای مقامات اوپک از جمله عربستان چندان بنظر نمی رسد که اوپک و متحدانش تلاش چندانی برای افزایش عرضه و کاهش قیمت نفت از خود نشان دهند.
چشم انداز نفت در میان مدت
بر این اساس، بنظر می‌رسد که برآیند عوامل بنیادی بیشتر دلخواه خریداران باشد و هرگونه اختلال در عرضه نفت به اروپا می‌تواند یک شوک صعودی به بازار بدهد که البته کوتاه مدت خواهد بود. از طرفی از منظر تکنیکال هم بسته شدن قیمت بالاتر از میانگین متحرک ۳۴ روزه می‌تواند امیدواری خریدارها را برای نشانه رفتن سقف مقاومتی الگوی مثلث ترغیب کند. ولی هیجان انگیزترین خبر برای خریداران شکسته شدن سقف ۱۸ آوریل در ۱۱۸ دلار است که می‌تواند شروع یک رالی جدید به سمت ۱۱۹ دلار باشد.
در غیر اینصورت، اگر کفه تحولات به سمت افزایش نگرانی‌ها از ضعف تقاضا سنگینی کند، حمایت ۱۰۰ دلار و ۹۵ دلار در راه ریزش قیمت خواهند بود.
علی مرتضوی – مدیر تحلیل شرکت بین المللی اینوسلو
عضو انجمن تحلیلگران تکنیکال بریتانیا

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari