با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام) به مبلغ ۸ هزار میلیارد ریال از طریق بورس اوراق بهادار تهران از روز شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مدت سه روز کاری با نماد «صند۵۰۲» عرضه عمومی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان بانی، در نظر دارد بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش بخشی از سهام شرکت پتروشیمی جم به نهاد واسط (شرکت واسط مالی اردیبهشت) و سپس اجاره به شرط تملیک آنها، تامین کند.
این اوراق ۴ ساله و با نرخ اجاره‌بهای ۱۹ درصد است که این اجاره‌بها هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود و عرضه آن از طریق بورس اوراق بهادار تهران صورت خواهد گرفت. حداقل سفارش خرید این اوراق تعداد ۵۰ هزار ورقه تعیین شده است که ارزش اسمی هر ورقه یک‌میلیون ریال است.
این اوراق فاقد ضامن بوده و از ساز و کار رتبه‌بندی اعتباری در آن استفاده شده است. رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه مدت شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به ترتیب منفی A و A۱ است که توسط شرکت رتبه بندی اعتباری پایا تعیین شده است. همچنین، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به اوراق اجاره در دست انتشار بانی، از سوی این موسسه رتبه‌بندی اعتباری منفی Aاست. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری صبا جهاد بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امین می‌باشد.
در انتشار اوراق با تکیه بر رتبه اعتباری و بدون ضامن، نماد معاملاتی اوراق نشان‌دار بوده و بیانیه ریسک در زمان خرید می‌بایست توسط خریداران تکمیل شود. همچنین بانی ملزم به پایش رتبه اعتباری به صورت مستمر تا سررسید اوراق و تایید وثایق بر اساس قرارداد در صورت تنزیل رتبه اعتباری به زیر BBB است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari