مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به اینکه معاملات صادرات بنزین در بورس انرژی شفاف بوده، گفت: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در مجموع ۱۰ میلیون تن بنزین به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار از مسیر بورس انرژی صادر شد.
به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از مهر، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی اظهار داشت: معاملات فرآورده‌های نفتی از سال ۹۷ در بورس انرژی با حجم‌های بیشتری انجام شد و در طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ به اوج خود رسید و شاهد رونق عرضه نفت‌گاز، بنزین، نفتا و گاز مایع در بورس انرژی بودیم.
وی افزود: اولین معامله بنزین در بورس انرژی ایران در سال ۹۸ انجام شد و آخرین معامله بنزین در بورس انرژی نیز مربوط به خردادماه سال ۱۴۰۰ بود و بعد از آن عرضه بنزین تا فروردین سال جاری در بورس انرژی متوقف شد.
نقوی با بیان اینکه بنزین برای نخستین بار در تاریخ سیزدهم مرداد ۹۸ بر روی تابلوی بورس انرژی ایران عرضه شد، گفت: در این روز ۵ هزار تن بنزین اکتان ۹۵ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از انبار نفت اصفهان به مقصد افغانستان با قیمت ۶۳۰ دلار در تن عرضه و پس از رقابت خریداران مورد معامله قرار گرفت و عرضه بنزین تا تاریخ بیست و چهارم خرداد ۱۴۰۰ در رینگ بین المللی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران با سه گرید اکتان ۸۷، اکتان ۹۱ و اکتان ۹۵ و به دو صورت زمینی و دریایی انجام می‌شد.
وی ادامه داد: هم اکنون نیز با وجود مدتها توقف عرضه، مشتریان خارجی به بورس انرژی ایران مراجعه می‌کنند تا بنزین را به صورت رسمی از طریق بورس خریداری کنند و بنا به اعلام تجاری که پیش از این بنزین را از بورس انرژی ایران خریداری می‌کردند آنها این فرآورده‌ها را از مبادی دیگر کشورها تهیه می‌کنند و بخشی از نیاز کشورهای همسایه هم متأسفانه از مسیر قاچاق سوخت تأمین می‌شود.
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه صادرات بنزین ایران چه از مرزهای خاکی و چه از طریق دریایی از طریق بورس انرژی انجام می‌شد، گفت: در مجموع در سال ۹۸ بیش از دو میلیون تن بنزین در بورس انرژی ایران معامله شد که این رقم در سال ۹۹ به هشت میلیون تن افزایش پیدا کرد و ارزشی بالغ بر دومیلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار داشت.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش مصرف داخلی و توقف صادرات بنزین بخشی از بازارهای صادراتی منطقه که بنزین را از ایران تأمین می‌کردند در اختیار سایر رقبای منطقه‌ای و بین المللی قرار گرفته است؛ در حالی که در سال ۹۹ عمده کشورهای منطقه، بنزین را از ایران خریداری می‌کردند و نقش ایران در تأمین سوخت مورد نیاز کشورهای اطراف، مؤثر بود.
نقوی در پاسخ به پرسشی در خصوص قیمت فروش بنزین ایران در سال ۹۹ گفت: قیمت معامله بنزین در بورس انرژی ایران با قیمت‌های منتشره در نشریه پلتس برای بنزین فوب خلیج فارس ارتباط نزدیکی داشته و با توجه به شرایط خاص منطقه و تحولات سیاسی و اقتصادی کشورهای همسایه، گاهی شاهد معامله بنزین در بورس انرژی ایران با قیمت‌هایی بیش از قیمت‌های فوب هم بودیم.
مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران تصریح کرد: فروش دریایی و فروش زمینی هر کدام شرایط خاص خود و قیمت‌های متغیری در زمان‌های مختلف داشته اند اما به طور میانگین نرخ فروش خشکی بنزین ایران در سال ۹۹ بالغ بر ۳۰۵ دلار بر تن بوده است. و معاملات در رینگ بین المللی بورس انرژی به صورت ارزی انجام و با مصوبه هیأت مدیره محترم بورس، با نرخ سنای اسکناس تسعیر می‌شود.
مدیرعامل بورس انرژی افزود: کم‌ترین قیمتی که بنزین صادراتی ایران معامله شده ۱۹ سنت دلار بر لیتر بوده که برای مقاصد زمینی با احجام هزار تنی و سه هزار تنی انجام شده است که حجم‌های بسیار پایینی شمار می‌روند ضمن آنکه این معامله در مقطعی انجام شد که قیمت نفت در حدود ۴۰ دلار بوده است.
وی ادامه داد: طبق داده‌های شفاف بورس انرژی، فروش بنزین ۵۰۰ تومانی در بورس انرژی انجام نشده است و قیمت تمامی محموله‌های صادراتی بنزین ایران از مسیر بورس مشخص است و به دلیل ماهیت و سازوکار بورس، همه معاملات شفاف و اطلاعات آن به روز در سایت منتشر می‌شود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari