با امضای توافق میان دو صندوق تثبیت و صندوق توسعه ملی، موضوعات مهمی همچون زمان، شرایط و نحوه واریزی‌ها شفاف و مشخص شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، موضوع پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به حساب صندوق تثبیت از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیتی است که به ویژه از زمان ریزش بازار در سال ۱۳۹۹، در میان فعالان بازار سرمایه و اصحاب قلم این حوزه و همچنین در سطوح بالادستی دولت مطرح شد.
از آذر ماه ۱۳۹۹ تا انتهای سال گذشته، سه واریزی در فواصل زمانی نامنظم در آذر ماه ۱۳۹۹، اردیبهشت و دی ماه ۱۴۰۰ به مبلغ ۲ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت واریز شد.
این در حالی است، که هفته گذشته با ایجاد توافق میان دو صندوق تثبیت و صندوق توسعه ملی، درباره موضوعات مهمی همچون زمان، شرایط و نحوه واریزی‌ها اجماع حاصل شد. در قرارداد منعقد شده، نحوه سپرده‌گذاری منابع توسعه ملی نزد صندوق تثبیت شفاف و مشخص شد.
در همین راستا، رئیس هیأت عامل صندوق تثبیت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با اشاره به پیش‌نویس قرارداد صندوق تثبیت با صندوق توسعه ملی اظهار کرد: در ابتدا دو صندوق یادشده در این پیش‌نویش به اجماع نرسیدند و پرداختی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت نیز تا تعیین و تکلیف شدن این قرارداد متوقف شد.
امیرمهدی صبائی ادامه داد: چهارشنبه هفته گذشته، قرارداد یادشده، به جمع‌بندی نهایی و امضا رسید و از تاریخ امضای این قرارداد واریزی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت دوباره از سر گرفته می‌شود.
او با اشاره به آخرین واریزی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تصریح کرد: مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان در دی ماه گذشته به صندوق تثبیت واریز شده بود و براساس توافقات انجام شده قرار شده بود ماهیانه ۶۵۰ میلیارد تومان به این صندوق واریز می‌شد. این مبلغ در ماه‌های بهمن و اسفند ۱۴۰۰ و فروردین سال جاری واریز نشد.
رئیس هیأت عامل صندوق تثبیت اظهار امیدواری کرد: انتظار می‌رود با امضای این قرارداد و طی مذاکراتی که با مدیران صندوق توسعه ملی انجام شده، پرداختی‌های معوق شده سال گذشته به مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود و به همین ترتیب برای ماه‌ فروردین نیز واریز خواهد شد.
او در ارتباط با تدوام پرداختی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت خاطرنشان کرد: این پرداختی‌ها تا زمانی ادامه خواهد داشت که معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار که معادل حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است را پوشش دهد. این عدد ممکن است با توجه به نرخ تسعیر ارز در سامانه نیما، بیشتر هم شود.
صبائی با اشاره به مبالغ واریزی تا امروز اذعان کرد: بیش از ۲ هزار ۶۸۴ میلیارد تومان تا امروز پرداخت شده و تا پر شدن سقف یادشده، ماهیانه ۶۵۰ میلیارد تومان واریز خواهد شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari