سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در راستای اقدامات دولت سیزدهم، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام بخش کشاورزی از اولویت‌های این معاونت است.
فریبرز عباسی در نشست با مدیران، کارشناسان و کارکنان معاونت آب و خاک با بیان این مطلب گفت: پروژه مهم و ملی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام در فاز یک به مساحت ۲۹۵ هزار هکتار به بهره‌برداری رسیده و برای اجرای فاز دوم این طرح از منابع مختلف پیگیر تامین اعتبار هستیم تا این طرح عظیم ملی به بهره‌برداری کامل برسد.
وی افزود: در طرح شبکه‌های آبیاری غرب و شمال‌غرب کشور حدود ۷۰ درصد از ۲۲۷ هزار هکتار آن اجرا شده است و برای اجرای ۳۰ درصد باقی از محل اعتبارات مختلف بویژه اعتبارات سفر ریاست‌ جمهوری پیگیر تامین اعتبار برای تکمیل طرح هستیم.
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: تاکنون دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند و در بحث قنوات و سایر پروژه‌های آب و خاک نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
به گفته وی، ۷۰ درصد اعتبارات مصوبات سفرهای استانی ریاست جمهوری در بخش کشاورزی مربوط به حوزه آب و خاک است که این امر نشان دهنده اهمیت این حوزه می‌باشد و نقش همکاران ستادی و استانی در اجرای این پروژه‌ها بسیار مهم است.
عباسی با بیان این که اقدامات سازه‌ای و غیرسازه‌ای در معاونت در حال انجام است، افزود: اقدامات سازه‌ای که اولویت پروژه‌های نیمه‌تمام است و در خصوص اقدامات غیرسازه‌ای که مورد تاکید است، در سند تحول دولت مردمی هم به آن اشاره شده است.
وی ادامه داد: از جمله اقدامات غیرسازه‌ای، اجرای صحیح نظام‌های بهره‌برداری در طرح‌های آب و خاک، استفاده از آموزش‌های نوین، مشارکت بهره‌برداران در پروژه‌های آب و خاک، تدوین ضوابط، معیارها و استانداردهای آب و خاک و مستندسازی پروژه‌های اجرا شده است.
سرپرست معاونت آب و خاک خاطرنشان کرد: موضوع افزایش بهره‌وری و کاهش تعرق در دستور کار این معاونت است و در موضوع تشکیلات سازمانی و نیروی انسانی با توجه به بازنشستگی نیروهای کارشناسی اقدامات و پیگیری‌های لازم باید انجام پذیرد.
عباسی به ارتقای ضریب دانش بهره‌برداران، خلا ضوابط در بحث خاک، نظارت مستمر بر پروژه‌های آب وخاک، مهندسی ارزش، حل چالش‌های آب وخاک و تعامل با وزارت نیرو، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج، ظرفیت علمی و تحقیقاتی سمن‌ها، مهم بودن موضوع آموزش و ترویج و استفاده از فناوری‌های نوین در پروژه های آب و خاک تاکید کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari