واگذاری سهام بانکی و خودرویی به نفع بازار سرمایه
مهدی افنانی عضو هیأت مدیره کارگزاری اردیبهشت در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص تأثیر واگذاری بلوکی سهام خودروسازان بیان کرد: به نظر می‌رسد این واگذاری منجر به رقابتی‌تر شدن تولید و فروش و افزایش کیفیت گروه‌های خودرویی شود. از سوی دیگر، می‌توان به کاهش قیمت‌ها در این صنعت نیز امیدوار شد که درواقع کنترل بیشتری در کیفیت صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: درنهایت به نظر می‌رسد رقابت در بازار‌های داخلی و خارجی افزایش می‌یابد، چراکه خط تولید و خط رنگ‌های خوبی در این صنعت خریداری‌شده که می‌تواند در عملکرد آن‌ها تأثیر خوبی داشته باشد؛ بنابراین درصورتی‌که این شرکت‌ها خصوصی شوند و شدت تحریم‌ها نیز کاهش یابد، پتانسیل‌های مثبتی را از خود نشان می‌دهند.
افنانی با اشاره به وضعیت خودروسازی در سال‌ها قبل اظهار کرد: در سنوات گذشته پس از بحران‌های اقتصادی در دنیا، شرکت‌های مختلفی ماشین‌هایی را خریداری می‌کردند و یا با ملحق شدن به سایر شرکت‌ها تولید و فروش آن‌ها را افزایش می‌دادند.
واگذاری سهام بانکی و خودرویی به نفع بازار سرمایه
عضو هیأت مدیره کارگزاری اردیبهشت گفت: بنابراین انتظار می‌رود این اتفاق در میان‌مدت به نفع کیفیت، قیمت و بازار آن‌ها تمام شود و درواقع تولیدکننده، مصرف‌کننده و دولت از آن سود خواهند برد. از طرفی دارایی‌های بلوکه‌شده که سود تقسیمی نداشتند، جمع شده و به مدیریتی می‌روند که بتوانند سودآوری خوبی را برای شرکت‌ها به ارمغان بیاورند.
افنانی در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص واگذاری سهام بانک‌ها نیز می‌توان گفت هر چه دولت به سمت بحث حاکمیتی پیش برود و خود را از بنگاه‌داری فاصله دهد، می‌تواند وظایف و خدمات خود در اقتصاد را به‌خوبی ارائه دهد. در حال حاضر ترازنامه بانکی‌ها وضعیت بهتری از خودرویی‌ها ندارند و هر دو سود‌های کمی را به دست می‌آورند. درواقع دولت هرکجا در تنگنای اقتصادی قرار می‌گرفت، مصوباتی را به اجرا می‌گذاشت که هزینه آن‌ها بر گردن بانک‌ها بود.

source

توسط ecokhabari