در بورس اوراق بهادار تهران، ارزش کل و حجم معاملات معاملات در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت ماه، نسبت به هفته منتهی به ۱۴ اردیبهشت ماه افزایشی شدند؛ همچنین شاخص هم وزن و شاخص کل نیز افزایشی شدند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی معاملات بازار سهام در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته با ۹۶.۹۷ درصد افزایش، از ۱۷۸ هزار و ۳۹۴ میلیارد ریال به ۳۵۱ هزار و ۳۸۱ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۲۷ میلیارد و ۱۶۱ میلیون سهم در هفته گذشته به ۵۸ میلیارد و ۹۱۹ میلیون سهم رسید که افزایش ۱۱.۹۲ درصدی را نشان می‌دهد.
وضعیت صعود و نزول بازارها
در هفته یادشده، تمامی بازارها نسبت به هفته گذشته وضعیت افزایشی داشتند.
بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، افزایش ۱۰۰.۳۱ درصدی را در هفته جاری نسبت به هفته گذشته خود تجربه کرد و از ۵۹ هزار و ۱۵۸ میلیارد ریال به ۱۱۸ هزار و ۴۹۸ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که هفته منتهی به ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۰ میلیارد و ۷۶۴ میلیون سهم بود به ۲۰ هزار و ۶۷۸ میلیارد سهم در هفته گذشته رسید و افزایش ۹۲.۱۱ درصدی را به ثبت رساند.
روند حرکت بازار دوم سهام همانند بازار اول سهام افزایشی بود. به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت نسبت به هفته گذشته خود، ۸۹.۸۸ درصد افزایش یافت و از ۶۸ هزار و ۱۵۳ میلیارد ریال به ۱۲۹ هزار و ۴۰۶ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با ۱۳۲.۱۸ درصد افزایش، از ۱۳ میلیارد و ۹۳۱ میلیون سهم به ۳۲ میلیارد و ۳۴۶ میلیون سهم رسید.
ارزش معاملات بازار بدهی با رشد ۳۸۲.۲۰ درصدی از ۳ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۱۶ هزار و ۷۴۲ میلیارد ریال در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت ماه رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۳.۶۴ میلیون برگه به ۱۷.۵۹ میلیون برگه رسید که رشد ۳۸۳.۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.
ارزش معاملات در بازار مشتقه در هفته منتهی به ۱۴ اردیبهشت ماه ۲۸۸ میلیارد ریال بود در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت به ۴۵۵ میلیارد ریال رسید و رشد ۵۷.۸۷ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با افزایش ۱۳۳.۳۴ درصد، از ۱۴.۶۶ میلیون قرارداد در هفته قبل به ۳۴.۲۱ میلیون قرارداد در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت ماه رسید.
ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته منتهی به ۱۴ اردیبهشت در مقایسه با هفته پیش، روندی افزایشی داشتند و ارزش معاملات این بازار از ۴۷ هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال در هفته قبل به ۸۶ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال در هفته یادشده رسید و افزایش ۸۲.۳۱ را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با افزایش ۱۳۸.۶۹ درصدی در این هفته نسبت به هفته قبل از ۲ میلیارد و ۴۴۸ میلیون یونیت به ۵ میلیارد و ۸۴۳ میلیون یونیت رسید.
شاخص هم‌وزن و شاخص کل افزایشی شدند
بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت نسبت به هفته گذشته خود رشد ۲.۲۷ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۵۲۹ هزار واحد به یک میلیون و ۵۶۴ هزار واحد افزایش یافت که رشد ۳۴ هزار و ۷۳۲ واحدی را نشان می دهد.
همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در هفته منتهی به ۲۱ اردیبهشت ماه نسبت به هفته قبل افزایش داشت و با ۳.۷۷ درصد افزایش از ۴۲۲ هزار و ۴۷۸ واحد به ۴۳۸ هزار و ۴۱۰ واحد رسید و ۱۵ هزار و ۹۳۶ واحد افزایش یافت.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari