تورم در ایران ریشه ساختاری دارد و  حل آن نیازمند صبوری و سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ای است که با آن می‌توان فرود آرام را تجربه کرد. با استقرار دولت جدید در شهریور ۱۴۰۰، تورم ۱۲ ماهه کشور ۴۵ درصد و میزان تورم نقطه‌ای ۵۰ درصد بود. در فروردین سال ۱۴۰۱، تورم نقطه ای ۳۶ درصد و تورم ۱۲ ماهه ۳۹ درصد بود. بنابراین، فرود آرام اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر ۱۵ درصد کاهش تورم نقطه ای و ۵ درصد کاهش تورم ۱۲ ماهه اتفاق کمی نیست ولی این کاهش در جامعه هنوز احساس نمی‌شود.
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه وقتی در مورد پدیده‌ای به نام تورم و اثرات مخرب آن بر جامعه صحبت می‌شود باید تمام گروه‌هایی که در معرض آسیب‌های ناشی از تورم هستند مد نظر قرار گیرند به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: این مسئله حساسیت بسیار بالایی دارد و باید با دقت به آن پرداخته شود. کشور در این سال‌ها روند بلند مدت تورم را تجربه کرده که همین روند باعث شده قضایا کاملاً متفاوت شود به طوری که سرانه نرخ تورم در سال‌های اخیر نزدیک به ۴۰ درصد بوده است.
عباس علوی‌راد در این‌باره گفت: در سال‌های پس از انقلاب و جنگ، دو عامل تورم نزدیک به ۴۰ درصد و استمرار تورم‌های سه یا چهار ساله، مشکلات زیادی به وجود آورد. متاسفانه میانگین افزایش تورم در سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به شدت افزایش یافت و این روند استمرار هم داشته است.
به گفته این استاد دانشگاه؛ نگرانی مردم نسبت به سیاست‌های اصلاحی دولت تا حد زیادی قابل قبول و به حق است. وی در ادامه افزود: کشور در سال‌های ۹۸ و ۹۹ رشد اقتصادی منفی داشته و جدا از مسائل پیش آمده به دلیل بیماری کرونا، با تحریم‌های ظالمانه هم مواجه بوده است. شرایط اقتصادی و اتفاقاتی همانند جنگ روسیه و اوکراین که در اواخر سال ۱۴۰۰ در بخش بین الملل تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد، باعث تشدید شرایط تورمی در کشور شد.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: طبق آمار رسمی، کشور در تمام فروردین‌های سال‌های گذشته تورم فصلی را شاهد بوده‌ است به طوری‌که تورم در فروردین سال ۹۸، ۴ درصد، سال ۹۹، ۲/۱ درصد، سال ۱۴۰۰، ۳/۳ درصد و در فروردین سال ۱۴۰۱ متوسط تورم فصلی ۲/۷ درصد اعلام شده است.
علوی راد گفت: این تورم به دلیل پشت سر گذاشتن دوره تورم سه ساله است. بدیهی است که تمام کشورها در ابتدای سال با تورم منفی مواجه هستند. تورم در ایران ریشه ساختاری دارد و حل آن نیازمند صبوری و سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ای است که با آن می‌توان فرود آرام را تجربه کرد. با استقرار دولت جدید در شهریور ۱۴۰۰، تورم ۱۲ ماهه کشور ۴۵ درصد و میزان تورم نقطه‌ای ۵۰ درصد بود. در فروردین سال ۱۴۰۱، تورم نقطه ای ۳۶ درصد و تورم ۱۲ ماهه ۳۹ درصد بود. بنابراین، فرود آرام اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر ۱۵ درصد کاهش تورم نقطه ای و ۵ درصد کاهش تورم ۱۲ ماهه اتفاق کمی نیست ولی این کاهش در جامعه احساس نمی‌شود.
این استاد دانشگاه در پایان گفت: به جز کشور ما چند کشور در دنیا تورم بالای ۵۰ درصد را تجربه کرده‌اند ولی ما آرام آرام در حال فاصله گرفتن از آن هستیم. البته در روند کاهشی تورم مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد و اصلاحاتی که در حال شکل‌گیری است، مسکن‌های مقطعی کوتاه مدت است که بازهم ما را با مشکل روبرو می‌کند اما باید توجه داشته باشید که تورم در کشور ما ساختاری است و اگر می‌خواهیم این مشکل برطرف شود، همه عناصر کشور، مردم، نخبگان و نظام باید در کنار هم قرار گیرند.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari