دامنه نوسان شبیه ارز ۴۲۰۰ تومانی شده زیرا محدودیت دامنه نوسان زمینه‌ساز فساد و رانت است. به عنوان نمونه افراد به کمک این محدودیت برای بسیاری از سهم‌ها صف خرید تشکیل داده و به یکباره و به صورت دسته‌ای به سمت صف فروش حرکت می‌کنند. همین موضوع با ایجاد هیجان کاذب به منفی شدن بازار دامن می‌زند.
یک کارشناس بازار سرمایه در ارزیابی محدودیت دامنه نوسان به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: از سال ۱۳۸۰ به بعد دامنه نوسان کشور بنا به هر دلیلی همچون فشارهای خبری و یا تنش‌ها به صورت متقارت و یا نامتقارن دچار تغییرات شدید شده و نوساناتی را در بازار ایجاد کرد و سازمان بورس و اوراق بهادار هم همانند دیگر بورس‌های دنیا دامنه نوسان را متقارن و یا نامتقارن اعلام کرده است.
محمدرضا امامی افزود: با توجه به جوان بودن بورس کشور و اینکه نسبت به بورس دیگر کشورهای دنیا در حالت بلوغ خود قرار دارد، باید دامنه نوسان باز شود زیرا ایران محدودترین دامنه نوسان را در بین بورس‌های دنیا دارد.
به گفته این کارشناس بازار؛ نظر پیشنهادی فدراسیون جهانی بورس‌ها و بورس‌های بین المللی این است که بازارهای سهام باید کارا باشند. بنابراین، یکی از قواعد و اصول بازار، کارا بودن و شفافیت زیاد آنها است و تا حد امکان باید با ساز و کارهایی، مانع ضرر و زیان و روندهای رشد نامتقارن شد.
وی عنوان کرد: کارایی و شفافیت باعث می‌شود سهامداران دچار زیان نشده و بازار سرمایه کارایی لازم را داشته باشد.
امامی در ادامه اظهار کرد: دامنه نوسان کشور شبیه ارز ۴۲۰۰ تومانی شده زیرا محدودیت دامنه نوسان زمینه‌ساز فساد و رانت است. به عنوان نمونه افراد به کمک این محدودیت برای بسیاری از سهم‌ها صف خرید تشکیل داده و به یکباره و به صورت دسته‌ای به سمت صف فروش حرکت می‌کنند. همین موضوع با ایجاد هیجان کاذب در جمع سهامداران به منفی شدن بازار دامن می‌زند.
کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این موضوع فشار مضاعفی را به بازار و سهام وارد کرده و بازار را از حالت تعادل خارج می‌کند. در نتیجه اگر دامنه نوسان باز باشد شدت صف خرید و فروش‌ها تا حد زیادی از بین رفته و رانت و فساد و هیجان در بازار وجود نداشته و بازار کاراتر می‌شود.
امامی توضیح داد: اگر دامنه نوسان باز باشد اصلاحات با سرعت بیشتری انجام شده و سهامدار، معامله‌گر و سرمایه گذار با راحتی خیال به بازار سرمایه وارد می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سهام به محدود بودن دامنه نوسان عادت کرده‌اند و ممکن است با باز شدن دامنه، دچار نوسان شوند و هیجان به بازار تشدید شود اما چاره‌ای نیست و باید این اتفاق بیفتد و بهترین راه حل این است که دامنه به مرور و به آرامی باز شود.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: ایجاد صف‌های خرید و فروش، اصلاح‌های طولاتی‌مدت،کاهش نقدشوندگی در سهام و از بین رفتن کارایی بازار سرمایه از محدود بودن دامنه نوسان نشات گرفته و سرمایه‌گذار را خسته می‌کند اما اگر دامنه نوسان بازتر شود معاملات روان‌تر، کارایی و شفافیت بازار بیشتر و به عمق بازار کمک کرده و نگرانی سهامداران را از بین می‌برد .
امامی در پایان تاکید کرد: بهتر است دامنه نوسان پله‌ای و به صورت کاملا آرام باز شود تا سرمایه‌گذاران به آن عادت کرده و تحلیل‌های خود را براساس آن پیش ببرند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari