عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هیچ کس نمی‌تواند نقش ارز ۴۲۰۰ تومانی را در فساد و رانت منکر شود، روشن است یک عده از این وضعیت سوءاستفاده کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری ایبِنا؛ بهزاد رحیمی؛ نماینده مردم کردستان و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی درباره مضرات ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: کشور از یک طرف به لحاظ منابع ارزی با مشکلاتی روبرو است، از طرف دیگر دولت نشان داد که با پرداخت این ارز موفق به راضی نگهداشتن مصرف کننده نهایی نبوده و تاثیری بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور نداشته است.
وی در ادامه اضافه کرد: ناکارآمدی‌ها در توزیع ارز ۴۲۰۰ سبب شده، نتیجه آن عکس شود. به این معنا، به جای آنکه پرداخت این ارز در سبد خانوارمصرف کننده تاثیر مثبت گذارد، بیشتر حال واسطه‌ها را خوب کرده و بر شرایط تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی یا تغییری به وجود نیاورده یا اگر هم تاثیری داشته، در جهت منفی بوده است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره نقش ارز ۴۲۰۰ در رانت و فساد ابراز کرد: هیچ کس نمی‌تواند نقش ارز ۴۲۰۰ تومانی را در فساد و رانت منکر شود، روشن است که یک عده از این وضعیت سوءاستفاده کرده‌اند. چنانچه بهینه‌سازی پرداخت یارانه‌ها به درستی مدیریت شود و مردم هم ضرورت آن را درک کنند، بدون شک در درازمدت نتیجه مثبتی را شاهد خواهیم بود.
نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه یادآور شد: قرار برآن است تا با عملیاتی شدن این سیاست مابه‌التفاوت آن از طریق یارانه‌های در نظر گرفته شده مستقیم به حساب خانوارها واریز شود و امید می‌رود تا با این نگاه چرخه یارانه‌دهی در کشور اصلاح شود، البته زمان شروع آن مناسب نبود و قرار بود تا قیمت‌ها براساس قیمت شهریور ۱۴۰۰ در نظر گرفته شود و به نظر می‌رسد که بر سر این مسئله کار نشده است، با این حال امیدوار هستم نتیجه مورد نظر به دست آید.
رحیمی در خصوص راه‌های جبرانی این سیاست اظهار داشت: نگرانی که از بابت ارائه یارانه نقدی وجود دارد، بحث رشد نقدینگی در کشور است که این بحث شامل کالا برگ الکترونیکی نخواهد شد زیرا از آنجا که پس‌انداز نمی‌شود یا نمی‌توان با آن کالا غیر ضروری خرید به رشد نقدینگی منجر نخواهد شد و مستقیم به سبد خانوار می‌رود. بنابراین علاوه براینکه به خرید می‌انجامد، در تولید هم تاثیر خواهد گذارد زیرا نقدینگی مستقیم به تولیدکننده داده می‌شود.
وی در این رابطه افزود: نظر نمایندگان مجلس درباره راه جبران بهینه‌سازی پرداخت یارانه‌ها به طور کلی کالابرگ است و در حال فراهم کردن ساز و برگ آن هستند، اما براین اعتقاد هستم ۴۰۰ هزار تومانی که برای خانوار در نظر گرفتند، فرصتی برای دریافت کالاهای غیر از کالاهای اساسی به وجود نمی‌آورد، پس نباید مردم را معطل آماده کردن کالا برگ نگه داشت.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari