شیراز – معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت:هر ایرانی که در خارج یا داخل مرزهای کشور زندگی می کند باید نقش خود را در شکوفایی اقتصادی کشور ایفا کند و هر قطره در رونق اقتصادی کشور موثر خواهد بود.
به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی که به صورت ویدئو کنفرانس پنجشنبه شب در اولین همایش ملی توسعه سرمایه‌گذاری شهر شیراز حضور یافته بود، پیرامون اهمیت سرمایه‌گذاری اظهار داشت: نتایج این نشست‌ها به قوه مجریه ارائه شود و دولت از دستاوردهای این همایش‌های تخصصی بهره خواهد برد.
وی در ادامه با مرور خاطراتی از جنگ تحمیلی بیان کرد: امام راحل دفاع مقدس را اولویت کشور در دهه ۶۰ می‌دانستند و رهبر معظم انقلاب مسائل اقتصادی را در شرایط فعلی از مهمترین مسائل کشور ارزیابی می‌کنند.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری عنوان کرد: هر ایرانی که در خارج یا داخل مرزهای کشور زندگی می‌کند باید نقش خود را در شکوفایی اقتصادی کشور ایفا کند و هر قطره در رونق اقتصادی کشور مؤثر خواهد بود.
رضایی با تاکید بر این که اقتصاد ملی متأثر از اقتصاد شهری است، اظهار داشت: در نظام سرمایه‌گذاری بازار بر دولت مقدم است و در جوامع غربی که پیرو این تفکر اقتصادی هستند، پیشرفت اقتصادی تدریجی اتفاق می‌افتد، البته در بعضی از کشورهای آسیای شرقی دولت بر بازار مقدم است.
دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی در ادامه بیان داشت: در کشور ما در ادوار مختلف مدل‌های متفاوتی به صورت ترکیبی پیاده‌سازی شده اما هنوز نتوانسته‌ایم به نقشه راه صحیح و منطقی برای تداوم پیشرفت دست یابیم.
وی یافتن مدل‌های مؤثری برای پیشرفت اقتصادی را از رسالت‌های اصلی دولت برشمرد و گفت: هم‌افزایی اقتصاد شهری با اقتصاد ملی یکی از راهکارهای پیشرفت اقتصادی شتابان است.
رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های ارزنده شهر شیراز اشاره کرد و افزود: استان فارس کارنامه درخشانی در حوزه آی تی و الکترونیک داشته و ظرفیت‌های ارزنده‌ای در حوزه‌های سلامت و گردشگری دارد که با بهره‌گیری از آنها می‌توان به درآمدزایی چندین میلیارد دلاری دست یافت.
وی در ادامه دغدغه امنیت غذایی را یکی از چالش‌های مهم در سال‌های آتی برشمرد و گفت: سه عامل مهم بیماری کووید -۱۹، تغییرات اقلیمی و جنگ اوکراین زنگ خطر امنیت غذایی را در جهان به صدا درآورده است و کشورهایی نظیر چین و هند به انبار مواد غذایی روی آورده‌اند.
این دیپلمات ارشد اقتصادی در ادامه بیان کرد: بر اساس کشاورزی سنتی نمی‌توان بر بحران‌های معاصر فائق آمد و باید با توسل به راهکارهای جدید و فناوری‌های نوین به مقابله با تهدیدها رفت.
وی از مدیران ارشد شهری درخواست کرد تا به سمت و سوی مدیریت یکپارچه حرکت کرده و در زمینه امنیت سرمایه‌گذاری فعالیت و اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
به عقیده رضایی؛ بهره‌گیری از رویکردهای دانش‌بنیان نقش مؤثری در مدیریت چالش‌های شهری و ملی دارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari