وزیر جهاد کشاورزی در نشست ملی بهره‌وری با اشاره به چالش‌های امنیت غذایی که در دنیا به وجود آمده است گفت: اتفاقات به وجود آمده در دنیا نشان می‌دهد اقتدار غذایی کمتر از اقتدار نظامی نیست.
به گزارش خبرنگار مهر سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست ملی بهره‌وری با اشاره به چالش‌های امنیت غذایی که در دنیا به وجود آمده است گفت: اتفاقات به وجود آمده در دنیا نشان می‌دهد اقتدار غذایی کمتر از اقتدار نظامی نیست.
وی افزود هرچند در رشد بهره‌وری نیروی کار در کشاورزی از صنعت و خدمات جلوتر است ولی به طور کلی این حوزه را نماد نیاز به افزایش بهره‌وری می‌دانند که درست هم هست.
ساداتی نژاد تصریح کرد تأمین امنیت غذایی راهی جز بهبود بهره وری ندارد و بهبود بهره وری در گرو تولید دانش بنیان است.
ساداتی نژاد تاکید کرد: طرح مردمی سازی یارانه‌ها را انقلاب در بهره وری صنعت دام و طیور می‌دانیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی به طور کلی ارزش افزوده کمتری از سایر صنایع دارد و به همین دلیل یارانه بگیر است گفت در دنیا یا عرض را به اول زنجیره، یعنی تولید کننده می‌دهند یا به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده می‌دهند. در ایران برای اولین بار وارد کننده یارانه دادیم و بدین نحو ریشه بهره‌وری را خشکاندیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۹ میلیون تن ذرت چند میلیون تن کنجاله سویا و چهار میلیون تن جو از این طریق وارد شد و با قیمت پایین در اختیار تولید کننده قرار گرفت و این موجب شد تولید کننده انگیزه‌ای برای افزایش بهره وری نداشته باشد، گفت: دقیقاً از زمانی که ارز ۴۲۰۰ اجرا شد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور افزایش یافت.
وی با تاکید بر اینکه راهی جز افزایش بهره‌وری برای تأمین غذای ارزان قیمت وجود ندارد گفت: دنیا قبل از کاشتن بذر بازارهای آن را تعیین می‌کنند تا کمبود و انباشتی وجود نداشته باشد در حالی که ما در سالهای گذشته حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب آب صرف محصولی شد که هدر رفت، به بیانی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان.
وی افزود: در حال حاضر ما یک محصول و حدود یک درصد از صنعت کشاورزی را با کشت قراردادی تأمین می‌کنیم در صورتی که در دنیا از ۴۰ تا ۹۰ درصد به صورت قراردادی تأمین می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر ما سالیانه ۱۳ میلیون تن گندم نیاز داریم که ده میلیون تومان برای نان خبازی دو میلیون برای صنعت و ۵۰۰ هزار تن برای نان‌های حجیم استفاده می‌شود.
ساداتی نژاد تصریح کرد از ابتدای دولت رویه قراردادی را شروع کردیم و به شرکت بازرگانی دولتی گفتیم باید علاوه و بستن قرارداد با کشاورز کشاورز را بیمه کند اسممان را نیز تأمین کند و در انتهای فصل باقی تسویه حساب کند تا کشاورز در دقیقه جز تولید محصول نداشته باشد.
وی ادامه داد: برنامه داریم امسال دو میلیون هکتار زمین کشاورزی را که قرار دادی کنیم قطعاً ما را به سمت امنیت غذایی خواهد برد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: الان کشت قراردادی برنج را با هدف ۴۵ هزار هکتار شروع کردیم و با استقبال کشاورزان روز گذشته از ۶۰ هزار هکتار عبور کرد همچنین که قراردادی کلزا را نیز در برنامه داریم.
وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم تا پایان سال به هدف ۲۰ درصد اراضی قراردادی و پس از آن تا پایان دولت مواد بالاتر دست یابیم زیرا با این روش به هدف نهادینه کردن الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی پیش خواهیم رفت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari