رئیس بنیاد مسکن از آمادگی این بنیاد برای معرفی متقاضیان احیای بافت های فرهنگی و تاریخی روستاها به بانک های عامل جهت دریافت تسهیلات ارزان قیمت خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم نامه مشترک وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای صیانت از بافت فرهنگی روستاها صبح امروز دوشنبه ۲ خرداد به امضا رسید.
بر اساس مفاد این تفاهم نامه که به امضای سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، دو طرف برای همکاری در زمینه مرمت و احیای بناهای دارای ارزش تاریخی و معماری بومی در روستاها متعهد شدند.
همچنین همکاری دو دستگاه برای توسعه گردشگری و صنایع دستی روستایی از موضوعات این تفاهم نامه است.
در این تفاهم نامه به موضوع صیانت از معماری بومی در ساخت و سازهای روستایی تاکید شده و طرفین تعهد کرده‌اند که در تهیه چارچوب طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت تاریخی-فرهنگی (ازجمله تعیین حریم‌ها) با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه روستاها قطب اقتصاد کشورند و باید به آنها توجه ویژه داشت افزود: امروزه بحث گردشگری در بین خانواده‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جزو برنامه ریزی خانواده‌ها در طول سال است؛ در این میان روستاهای هدف گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردارند. اجرای طرح روستاهای هدف گردشگری در بحث رونق اقتصادی روستاها بسیار مؤثر است و زمینه‌ساز ایجاد اشتغال، درآمدزایی خواهد بود.
سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه امضای این تفاهم نامه با اشاره به اینکه روستاها ذخیره ژنتیکی ملموس و ناملموس میراث فرهنگی کشور هستند گفت: بنیاد مسکن بیش از هر نهاد دیگری در روستا حضور دارد و به همین دلیل می‌تواند بهترین حافظ میراث فرهنگی باشد.
ضرغامی گفت: روستاها خاستگاه اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و خدمات گردشگری هستند و روستاییان می‌توانند بهترین یگان حفاظت آثار فرهنگی باشند.
وی ادامه داد: باید جلوی فرسایش آثار فرهنگی موجود در روستاها را با کمک ساکنین روستا گرفت و با کمک بنیاد مسکن به مرمت، بازسازی و بهینه سازی این آثار همت کرد.
وی گفت: بنیاد مسکن می‌تواند حداقل نیازهای بهداشتی گردشگری را با استانداردهای لازم فراهم کند و در ایجاد راههای دسترسی و محوطه سازی روستاهای هدف گردشگری کمک کند.
سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی نیز در جلسه، روستاها را ذخیره گاه ژنتیکی ملموس و ناملموس میراث فرهنگی توصیف کرد و گفت: بسیاری از ابنیه با بی توجهی‌ها از بین رفته است و روستاهایی نیز به صورت دست نخورده باقی مانده‌اند.
احمدی روئینی همچنین تاکید کرد: با مرمت آثار فرهنگی در روستاها می‌توان جذب گردشگر کرد و هم افزایی میان بنیاد مسکن و وزارت میراث فرهنگی می‌تواند این کار را تسریع کند.
به گفته مدیرکل حفظ و احیا بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی؛ برای اجرای طرح هادی، ۱,۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی و ۱۶۰ میلیارد تومان برای احیای بافت‌های تاریخی با ارزش در نظر گرفته شده است.
همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت: ما اعتبارات ویژه ای از محل اجرای طرح هادی و اعتبارات ملی برای بازسازی روستاها داریم، اما به طور خاص امسال ۱۶۰ میلیارد تومان به احیای بافت فرهنگی روستاها اختصاص داده‌ایم.
به گفته وی هم افزایی توان مدیریتی بنیاد مسکن و وزارت میراث فرهنگی باعث می‌شود تا هنگام بازسازی و عمران روستاها، از حفظ هویت فرهنگی روستا به ویژه در نماسازی ابنیه غافل نشویم و هرگونه ساخت و ساز در محوطه روستاها مطابق با ضوابط فرهنگی و بافت اصلی روستا صورت گیرد.
نیکزاد گفت: روستاییان علاقمند به اشتغال در برنامه‌های گردشگری و صنایع دستی و همچنین متقاضیان احیای بافت فرهنگی و میراث تاریخی روستاها می‌توانند با معرفی بنیاد مسکن از بانک‌ها تسهیلات ارزان قیمت بگیرند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari