رئیس کمیسیون صنایع و معادن ضمن بر لزوم اصلاح مدل خصوصی سازی در کشور تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عزت اله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تاکید بر اینکه سازمان توسعه و تجارت به خوبی کار می‌کند اما تمام موانع سر راه آن دولتی است، گفت: ظرفیت بخش خصوصی را باید باور کرده و قبول داشته باشیم.
وی با بیان اینکه باید مردم را در اقتصاد به صحنه بیاوریم نه آنکه برای آنها تصمیم‌گیری کنیم، اظهار کرد: مدل خصوصی سازی فروشی نیست، به طور مثال زمانی که یک کارخانه یا شرکتی واگذار می‌شود، دولت پولی در ازای آن دریافت می‌کند در صورتی که می‌توان با دریافت مبلغی اندک، شرکت را واگذار و تعهدات را بر روی پروژه به جلو برد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: زمانی که یک سرمایه‌گذار به میدان دعوت می‌شود باید قدر و حدود وی را رعایت کرد.
اکبری تالارپشتی ادامه داد: موانع بسیاری بر سر راه خصوصی سازی وجود دارد اما چه کسی مسئول رفع آن است؟ دولت سیزدهم با اقدام و نگاه خوب خود برای رفع مشکلات به میدان آمده است، براین اساس مجلس نیز برای حل مشکلات دولت را یاری خواهد کرد اما با فکر و جیب مردم دیگر به بودجه و پول نیاز نداریم و می‌توانیم کشور را بسازیم اما باید این موضوع را باور کرده و به سرمایه‌گذاران اعتماد کنیم.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: مقام معظم رهبری در مجلس هشتم دستور دادند که هر سال از ابتدای اجرای قانون برنامه پنجم توسعه، ۲۰ درصد از منابع صادرات نفت، گاز و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی واریز شود اما متاسفانه دولت‌ها هرسال برای رفع هزینه‌های جاری خود از این صندوق برداشت کردند، اینکه نفت خود را فروخته و کشور را اداره کنیم تفکر عقب مانده‌ای است.
اکبری تالارپشتی تاکید کرد: بعد از این موضوع حساب ذخیره ارزی در کشور ایجاد شد که در حال حاضر وضعیت درستی ندارد که باید سامان دهی شود، صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات به بخش خصوصی و کمک به توسعه کشور ایجاد شد، براین اساس باید این حوزه اصلاح شود.
وی در پایان با بیان اینکه مجلس از دولت برای حل مشکلات پشتیبانی می‌کند، افزود: رئیس جمهور شجاعانه پا به میدان گذاشته و سیاست ارز ترجیحی را که لطمات بسیاری به کشور زده، ساماندهی می‌کند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari