رییس مرکز نوغانداری کشور پیش‌بینی کرد که امسال یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده برای تغذیه کرم ابریشم در پنج استان کشور تولید شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عدیل سروی زرگر گفت: در راستای پایداری و توسعه صنعت نوغانداری که میراث فرهنگی و اقتصادی کشور ما است، در سال جاری دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت اصلاح شده در اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و کمیته امداد امام (ره) برای کاشت قرار گرفته که نسبت به سنوات گذشته بی‌سابقه بوده است.
وی افزود: از دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت، برای نخستین بار ۶۰۰ هزار قلمه بر اساس تفاهم نامه مشترک میان وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام (ره) در اختیار این نهاد قرار گرفته و پیش‌بینی می‌کنیم ۳۰۰ هزار اصله نهال از آن در گلستان تولید شود.
سروی زرگر اظهار داشت: مابقی قلمه‌ها نیز توسط پیمانکاران در سازمان‌های جهاد کشاورزی در پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی کاشته شده و برآورد می‌کنیم از این میزان قلمه ۸۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده، به تولید برسد.
وی تصریح کرد: میانگین توزیع نهال توت طی ۱۵ سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار اصله نهال بوده و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۶۷ هزار اصله نهال توت اصلاح شده میان نوغانداران ۱۹ استان کشور توزیع شده است.
رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان این که ظرفیت‌سازی و برنامه‌ریزی‌های خوبی برای تولید نهال توت اصلاح شده و توسعه باغات صورت گرفته است، گفت: عمر اقتصادی اغلب توتستان های کشور سپری و بخشی از آن هم دچار تغییر کاربری شده است و از این رو نوسازی و بازسازی باغات توت با هدف توسعه نوغانداری یکی از برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیای صنعت نوغانداری و ابریشم است.
وی اظهار داشت: با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های موثر انجام شده و بهبود باغات مادری توت در آهنگر کلا در مازندران و فومن در گیلان، تعداد استان‌های تولید نهال توت به پنج افزایش یافته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari