معاون وزیر صمت گفت: مصوبه ای گرفتیم تا با استفاده از ابزار رتبه‌بندی و اعتبارسنجی واردکنندگان، سقف و سابقه واردات را با رتبه بندی جایگزین کنیم و دیگر نیاز به سابقه برای واردات نباشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، سیدمهدی نیازی امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث» (تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی، دارویی و آزمایشگاهی) اظهار کرد: امر تولید نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد و نوع نگاه و ورود وزارت صمت در دوره جدید نسبت به گذشته برای حمایت از تولید متحول شده است.
وی بابیان این‌که مسائل حوزه تجهیزات پزشکی، دارویی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی را با جدیت حتی خارج از مجموعه وزارت صمت دنبال می‌کنیم، ادامه‌داد: با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به دنبال تغییر رویکرد و نگاه جدید به شاخص‌های دانش‌بنیان در این حوزه هستیم و برای رتبه‌بندی فعالان این حوزه نیز برنامه‌های ویژه‌ای طراحی شده که بخشی از آنها اجرایی شده است.
معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت، حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را رشته فعالیت مهم صنعتی با ویژگی‌های خاص نوآوری، بازار، فناوری، ذینفعان و سیاست‌گذاری دانست و افزود: در ساختار جدید وزارت صمت نگاه ویژه به این رشته فعالیت داریم و یکی از ۲۲ دفتر رشته فعالیت‌ها را به دفتر تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی اختصاص داده‌ایم تا به این حوزه به‌صورت ویژه رسیدگی و پرداخته شود.
نیازی با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» توسط رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: با هماهنگی انجمن‌ها و تشکل‌ها و با محوریت بخش خصوصی، مسائل رشته فعالیت مهم تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جمع‌بندی شده و برنامه آن نیز به‌صورت ویژه طراحی و تدوین خواهد شد تا نقشه راه توسعه این صنعت مهم تهیه و مبنای کار قرار گیرد.
وی همچنین به هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در این حوزه اشاره کرد و گفت: با هم‌افزایی و تعامل بین دستگاهی، مسائل این حوزه را سریع‌تر و با جدیت بیشتری جلو می‌بریم.
معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت در ادامه با اشاره به تجربه تولید تجهیزات پزشکی در دوران شیوع کرونا، یادآور شد: این موضوع نشان داد که حتی در شرایط تحریم، فعالان اقتصادی می‌توانند نیاز کشور را فراهم کنند و می‌توانیم بحران‌ها را با فعال‌سازی ظرفیت‌ها، پشت سر بگذاریم و این همان موضوعی است که رهبر معظم انقلاب در قالب حمایت از تولید همواره بر آن تاکید دارند.
نیازی همچنین در ادامه این مراسم و در جمع خبرنگاران با اشاره به تهیه و تدوین برنامه ویژه برای امسال، از انتشار آن در این هفته خبر داد و افزود: در این برنامه صنعت تجهیزات پزشکی به‌عنوان یکی از رشته فعالیت‌های پیشران دانش‌بنیان انتخاب و معرفی‌شده است و جزئیات این برنامه اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی اظهار داشت: در تعامل با دستگاه‌های مرتبط مانند معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سعی داریم به جهش مناسبی در تولید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و محصولات مرتبط برسیم.
نیازی با اشاره به نام‌گذاری امسال، ادامه‌داد: رشته فعالیت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به‌عنوان یک رشته فعالیت کلیدی در حوزه صنایع دانش‌بنیان معرفی و انتخاب‌شده و برنامه‌های جدی برای آن تعریف‌شده است.
وی، نمایشگاه ایران هلث را فرصت بسیار مناسبی برای ارزیابی شرکت‌های داخلی دانست و افزود: وزارت صمت با ارزیابی توانمندی و ظرفیت شرکت‌های حاضر در نمایشگاه می‌توانند برنامه‌های تدوین‌شده را با هماهنگی بخش خصوصی بهتر و بیشتر جلو ببرند.
تعمیق ساخت داخل و کاهش ارزبری در صنعت تجهیزات پزشکی
معاون وزیر صمت به رونمایی از محصولات جدید در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: رونمایی محصولات نشان داد این صنعت ظرفیت بسیار بالایی در تعمیق و توسعه ساخت داخل دارد و ما به‌عنوان وزارت صمت به‌طور یقین موضوع تعمیق ساخت داخل و کاهش ارزبری این صنایع را دنبال می‌کنیم و مونتاژکاری در برخی محصولات صنعت تجهیزات پزشکی را به سمت تعمیق ساخت داخل می‌بریم.
نیازی، با اشاره به ابلاغ قانون جهش تولید دانش‌بنیان در کشور نیز گفت: ظرفیت‌ها و مشوق‌های خوبی در این قانون برای رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است؛ همچنین ظرفیت‌های کشور برای تولید دانش‌بنیان امسال بیش‌ازپیش مجهز می‌شود تا بتوانیم گام‌های محکمی در این زمینه برداریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، بهبود محیط کسب‌وکار را از اولویت‌های وزارت صمت دانست و اضافه کرد: بر اساس قوانینی که از سال گذشته در مجلس مصوب شد، تسهیل فرآیندهای مجوز دهی و ارائه خدمات به ذینفعان و فعالان اقتصادی به‌صورت جدی آغاز و بسیاری از فرآیندهای زمان‌بر نیز کوتاه یا حذف شده یا درحال اصلاح است، برای مثال در حوزه تأمین مواد اولیه داخلی و خارجی، بسیاری از موانع با تأکیدات وزیر صمت و برخی نیز بر اساس مصوباتی که از ستاد اقتصادی دولت گرفتیم، حل‌وفصل شده است.
تعیین سقف واردات با ابزار رتبه‌بندی و اعتبارسنجی و حذف سوابق
معاون وزیر صمت همچنین در خصوص حذف سابقه واردات نیز بیان داشت: موضوع سابقه واردات همواره با چالش‌هایی مواجه بوده است، اما با پیگیری‌های انجام‌شده در سال گذشته، مصوبه‌ای از ستاد اقتصادی دولت گرفتیم تا با استفاده از ابزار رتبه‌بندی و اعتبارسنجی واردکنندگان، سقف و سابقه واردات را با رتبه بندی جایگزین کنیم و دیگر نیاز به سابقه برای واردات نباشد.
نیازی در پایان گفت: البته تولیدکنندگان برای واردات، در حوزه‌هایی مستثنا هستند و فرآیندها برای آن‌ها ساده‌تر دیده‌شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari