عدم تغییر قیمت کارخانه ی خودرو، اعلام نتایج قرعه کشی خودرو و مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت لوازم خانگی از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
به گزارش خبرنگار مهر، عدم تغییر قیمت کارخانه‌ی خودرو، اعلام نتایج قرعه کشی خودرو، افزایش سقف تعهدات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت لوازم خانگی از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
توضیح وزیر صمت در مورد کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو
سید رضا فاطمی امین وزیر صمت گفت: چندی پیش در تشریح برنامه‌های وزارت صمت برای صنعت خودرو اعلام کردیم که میزان تولید را افزایش می‌دهیم و قیمت تمام‌شده خودرو با نرخ ثابت را نیز کاهش خواهیم داد؛ به این معنا که قیمت تمام‌شده تولید خودرو در کشور ۱۵ درصد کمتر از افزایش نرخ تورم خواهد بود، اما برداشت درستی از این صحبت انجام نشد و گاهی مورد بازخواست قرار می‌گیریم که کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو چه شد؟!
خودرو گران نمی‌شود
فاطمی امین وزیر صمت در مورد تغییر قیمت خودرو کارخانه‌ای گفت: در شرایط فعلی تصمیمی برای افزایش قیمت خودروها و گران شدن آنها نداریم.
نتایج قرعه کشی خودرو روز چهارشنبه اعلام شد
۲۷ اردیبهشت ماه اولین دوره ثبت نام در سامانه جدید قرعه کشی خودرو آغاز شد و تا یک هفته یعنی سوم خردادماه ادامه داشت. پس از پایان مهلت ثبت نام اعلام شد که قرعه کشی نهم خرداد ماه انجام و اسامی منتخبان ۹ صبح دهم خرداد ماه اعلام شود.
با این حال سامانه یکپارچه قرعه کشی خودرو ظهر روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه به روز و اسامی منتخبان اعلام شد. در این دوره ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ خودرو عرضه شده بود.
واردات ماشین آلات نو و دست دوم معدنی در دستور کار
محمدنبی یوسفیان رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن گفت: در بخش ماشین آلات نیز مصوبه‌ای برای واردات ماشین آلات معدنی نو و دست دوم گرفته ایم و واردات در این بخش انجام خواهد شد. البته ماشین آلات رده پایین و خرد را از تولید داخل تأمین می‌کنیم.
سقف تعهدات صندوق ضمانت حدود ۲ هزار میلیارد تومان است
محمدحسین مقیسه مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با بیان اینکه برای داشتن تأثیرگذاری مثبت باید سرمایه قابل توجه داشته باشیم، به مهر گفت: سال ۸۳ که صندوق تأسیس شد با ۵۰ میلیارد تومان سرمایه، کار را آغاز کرد که متأسفانه علی رغم افزایش نرخ تورم و هزینه‌های جانبی، این مبلغ تا سال ۹۴ ثابت ماند. در سال ۹۴ با درخواست افزایش سرمایه، سرمایه صندوق به ۷۵ میلیارد تومان رسید. در پایان سال ۹۸ مجدد ۱۰۰ میلیارد تومان به سرمایه صندوق اضافه شد و هفته گذشته نیز افزایش سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی گرفتیم که در مجموع هم اکنون با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومانی کار می‌کنیم که اگر بخواهیم این سرمایه را با حدود ۵ برابر اهرم کنیم، سقف تعهدات حدود ۲ هزار میلیارد تومان می‌شود.
ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت لوازم خانگی
عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به مهر گفت: با گذشت ۷۰ روز از سال جدید هنوز سیاست‌های قیمتی دولت در مورد قیمت لوازم خانگی مشخص نشده است؛ این در حالیست که نرخ مواد اولیه به صورت میانگین حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته و از سویی دیگر نیز با افزایش دستمزد، افزایش نرخ حمل و نقل، تغییر مبنای نرخ ارز در گمرک و … مواجه بوده ایم.
البته محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزیر صمت هم گفته است که از شهریورماه پارسال تاکنون با حمایت‌های دولت و وزارت صمت، قیمت درب کارخانه حدود ۲ هزار و ۲۹۶ قلم محصولات لوازم‌خانگی بدون افزایش در بازار عرضه می‌شود.
می‌توانیم کشت فراسرزمینی در سوریه داشته باشیم
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم افزایش سطح مبادلات ایران و سوریه به یک میلیارد دلار، گفت: با توجه به وجود زمین‌های حاصلخیز در سوریه پیشنهاد می‌شود کشت فراسرزمینی در این کشور داشته باشیم.
برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش‌بنیان وزارت صمت ابلاغ شد
سید مهدی نیازی معاون وزیر صمت گفت: برای تحقق شعار سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین، برنامه راهبردی «ارتقای تولید دانش‌بنیان» این وزارتخانه ابلاغ شد. این برنامه برای ارتقا فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان شدن کسب‌وکارهای حوزه صنعت، معدن و تجارت و باهدف ارتقا بهره‌وری و افزایش رقابت‌پذیری و تاب‌آوری اقتصاد، تدوین‌شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari