وزیر نفت در جریان سفر به باکو گفت: تجربه مشارکت ایران و آذربایجان در میدان شاه‌دنیز تجربه خوبی است که می‌تواند زمینه‌ساز تعریف کار مشترک در بلوک‌ها و میدان‌های نفت و گاز خزر باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی دیروز جمعه ۱۳ خرداد ماه در دیدار با پرویز شهبازوف، وزیر انرژی آذربایجان با قدردانی از مهمان‌نوازی و تبریک روز ملی آذربایجان اظهار کرد: آقای رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با همسایگان از جمله آذربایجان تأکید زیادی دارد و این از سیاست‌های اصولی دولت سیزدهم است.
وی افزود: توسعه روابط انرژی بین دو کشور زمینه‌ساز توسعه روابط در دیگر حوزه‌ها نیز خواهد بود. از سویی ایران آمادگی افزایش سوآپ گاز بین ترکمنستان و آذربایجان را دارد.
وزیر نفت یادآور شد: تجربه مشارکت دو کشور در میدان شاه‌دنیز تجربه خوبی است که می‌تواند زمینه‌ساز تعریف کار مشترک در بلوک‌ها و میدان‌های نفت و گاز خزر باشد.
در این دیدار درباره ضوابط اجرایی افزایش سوآپ گاز، توسعه یکپارچه بلوک‌ها و میدان‌های مشترک حوزه خزر، تبادلات برق و زمینه‌های مشترک همکاری دو کشور گفت‌وگو و درباره این موارد تفاهم‌نامه‌هایی امضا شد.
اراده جدی ایران و آذربایجان بر گسترش روابط
پرویز شهبازوف، وزیر انرژی آذربایجان هم در این دیدار گفت: مشترکات زیادی ایران و آذربایجان را به هم پیوند می‌دهد. در سازمان‌های بین‌المللی مانند اوپک‌پلاس هم همکاری‌های خوبی بین دو کشور شکل گرفته است.
وی افزود: درست است که وضع جهان بی‌ثبات و متغیر است، اما همان‌طور که قبلاً اوپک‌پلاس عمل کرده، اکنون هم امکان کمک به بازارها وجود دارد.
وزیر انرژی آذربایجان تصریح کرد: رؤسای جمهوری دو کشور برای توسعه روابط اراده جدی دارند و این اراده سبب تسهیل در روابط می‌شود.
شهبازوف تأکید کرد: قرارداد سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان نیز یک رویداد تاریخی و ارزشمند بود و با حضور رؤسای جمهوری در زمان امضای قرارداد، محکم شد و خوشحالم که ایران برای افزایش مقدار سوآپ آمادگی و زیرساخت لازم را در اختیار دارد.
وزیر نفت چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه برای شرکت در رویدادهای هفته انرژی باکو و مذاکره با مقام‌های حاضر در این رویداد بین‌المللی سه روزه، عازم آذربایجان شد.
این رویدادها یکم تا سوم ژوئن (۱۱ تا ۱۳ خرداد ماه) با حمایت رسمی وزارت انرژی جمهوری آذربایجان و سوکار برگزار می‌شود. نمایشگاه نفت و گاز کاسپین نخستین نمایشگاهی است که پس از استقلال جمهوری آذربایجان سالانه به‌صورت مداوم برگزار می‌شود و بیش از ۲۵۰ شرکت از سراسر جهان را گردهم خواهد آورد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari