رئیس سازمان حج و زیارت گفت: حجاج نگرانی ای برای مسأله امنیت خود نداشته باشند و از این نظر دغدغه ای نداریم.
به گزارش خبرنگار مهر، سید صادق حسینی در مراسم بدرقه اولین زائران بیت‌الله‌الحرام تمتع امسال که بامداد امروز (یکشنبه ۲۲ خرداد) در فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: اخیراً در محضر رهبر معظم انقلاب بودیم و ایشان فرامینی برای برگزاری مراسم حج امسال داشتند از جمله اینکه هزینه‌ها کم شود.
وی گفت: در این راستا شب گذشته مکاتبه‌ای با وزارت حج عربستان داشتیم تا هزینه‌ها را کاهش دهند؛ فقط در یک مورد هزینه‌ای که سعودی‌ها برای ما تراشیده‌اند، ۱۲۰۰ دلار برای انجام تشریع بود.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: همچنین به دستور رهبر معظم انقلاب که قرار شد طول سفر حج کوتاه شود، قرار است با سازمان هواپیمایی مذاکره کنیم تا پروازهای برگشت سریع‌تر آغاز شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: دغدغه‌ای برای امنیت حجاج نداریم. سال ۹۸ نیز مراسم حج تمتع به خوبی برگزار شد ضمن اینکه امسال ۵۵ درصد کمتر از سال ۹۸ زائر وارد عربستان شده است. در آن سال بیش از ۲ میلیون زائر به مکه و مدینه آمدند که امسال کمی بیش از یک میلیون حاجی به این کشور سفر خواهند کرد.
وی با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در طول برگزاری مناسک حج از سوی حجاج ایرانی اظهار کرد: از ۹۰ کشور زائر به عربستان می‌آید که در برخی از این کشورها کرونا از بین نرفته است بنابراین از زائران ایرانی می‌خواهیم در هنگام برگزاری مناسک که ممکن است در کنار زائران دیگر کشورها قرار گیرند، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
حسینی با تأکید بر لزوم تردد بانوان به مسجدالحرام در طول روز به صورت دسته جمعی یا همراه با محارم افزود: امسال مناسک حج در گرم‌ترین زمان عربستان برگزار می‌شود که بعضاً دمای هوا به ۴۵ درجه می‌رسد بنابراین امکان گرمازدگی زائران وجود دارد. از زائران می‌خواهیم در ساعات گرم روز کمتر تردد داشته، در هتل بمانند و شب‌ها برای زیارت و طواف به مسجدالحرام یا مسجدالنبی بروند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال زائران ایرانی مدینه قبل ۵ شب و۶ روز و مابقی در مکه هستند. پروازها تا ۲۴ خرداد همگی به مقصد فرودگاه مدینه بوده و از ۲۵ خرداد علاوه بر مدینه، فرودگاه جده نیز به مقصد پرواز حجاج ایرانی اضافه خواهد شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari