کاهش درآمد دلاری صنایع به واسطه افزایش نرخ بهره
محمد رضانژاد مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در گفتگو با بورس نیوز، بیان کرد: افزایش نرخ بهره آمریکا توانسته بازار سرمایه و اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع با افزایش قیمت دلار در جهان، قیمت کامودیتی‌ها ریزش پیدا کرده و در این راستا به احتمال قوی درآمد دلاری شرکت‌های بورسی کاهش خواهد یافت. همچنین در این بین لازم به ذکر بوده عمده درآمد‌های ملی کشور تابع قیمت‌های جهانی است.
وی در ادامه افزود: از سوی دیگر، به نظر می‌رسد نرخ داخلی دلار در روند صعودی قرار گرفته تا بودجه کشور در وضعیت متعادلی قرار بگیرد. به همین دلیل می‌توان گفت درآمد دلاری شرکت‌های معدنی کاهش یافته؛ اما درآمد ریالی آن‌ها تا حد زیادی ثابت می‌ماند، چرا که کاهش قیمت‌های جهانی مصادف با افزایش نرخ دلار خواهد شد. همچنین این اتفاق در شرکت‌های کامودیتی محور نیز تأثیر کاهشی خواهد داشت؛ اما نه به شدت ریزش قیمت‌های جهانی، چرا که بخشی از افت درآمد‌های دلاری شرکت‌ها را افزایش نرخ دلار جبران خواهد کرد.
کاهش درآمد دلاری صنایع به واسطه افزایش نرخ بهره
مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بازار‌های جهانی به تدریج وارد یک رکود تورمی شده و می‌توان گفت این روند تا چند سال طول می‌کشد. در واقع در حال حاضر که قیمت‌های جهانی رو به نزول بوده، برای اینکه تعادل اقتصاد کشور حفظ شود، نرخ دلار شروع به رشد کرده و بنابراین درآمد شرکت‌ها از لحاظ ریالی افت زیادی را به همراه نخواهند داشت.  احتمالا نرخ بهره آمریکا مجددا رشد کرده و در این راستا رکود اقتصادی ۲ تا ۳ سال در جهان به طول می‌انجامد.

source

توسط ecokhabari