دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادعای تبدیل شدن مناطق آزاد به محلی برای واردات کالا را رد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، سعید محمد در نشست هم اندیشی با معاونان پارلمانی دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها با حضور سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری با اشاره به مشکلاتی که در تمام دنیا رخ داده و وضعیت ویژه ای را برای همه کشورها در خصوص گرانی کالاهای اساسی رقم زده است، گفت: در بخش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بحث تحریم‌ها مواجه هستیم و مشکلاتی از دولت قبل به دولت سیزدهم منتقل شد. باید تصمیمات اصلاح وضعیت معیشتی مردم اتخاذ شود تا مشکلات کمتر شود.
وی با اشاره به تعامل بالای مجلس با دولت و شورای عالی مناطق آزاد افزود: در سند تحول دولت سیزدهم اشاره‌ای به مناطق آزاد نشده که باید هر چه سریع‌تر این ابهام رفع شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با انتقاد از اینکه این مناطق ذیل یک وزارتخانه رفته گفت: انتظار داریم تا مناطق آزاد با بندر جبل علی رقابت کند اما با این شرایط این امکان نیست.
وی با اشاره به درخواست‌های توسعه مناطق آزاد گفت: بیشتر شدن تعداد مناطق آزاد اشتباه است، ۸ منطقه آزاد داریم ۷ منطقه جدید هم تأسیس شده است ضمن اینکه لایحه ایجاد سه منطقه جدید به مجلس رفته اما باز هم تقاضا برای توسعه مناطق آزاد است که باید جلوی آن گرفته شود.
محمد با بیان اینکه در دنیا نسل هفتم مناطق آزاد در حال راه اندازی است، گفت: ما هنوز در نسل اول مناطق آزاد مانده ایم.
به گفته مشاور رئیس جمهور، تولید و صادرات اتفاقی نیست باید قواعد بازی را رعایت کنیم. درخواست من این است الزامات مناطق آزاد را وزارتخانه‌ها و نمایندگان مجلس به ما کمک کنند تا اجرا شود.
وی با بیان اینکه مرتباً ما را متهم می‌کنند که مناطق آزاد دروازه واردات و قاچاق کالاست، گفت: سال گذشته برای اولین بار تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجموعاً مثبت ۱۱ میلیارد دلار شد.
محمد درباره قاچاق کالا گفت: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که تفاهم نامه‌ای با شورای عالی به امضا رساند اعلام کرده هیچ نگرانی بابت قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد نداریم. قاچاق کالا در جاهای دیگری مانند کوله بری و ته لنجی است که باید به آنها رسیدگی شود.
محمد گفت: موضوع واردات به مناطق آزاد با واردات از مسیر مناطق آزاد فرق دارد. در بسیاری از موارد واردات کالا برای سرزمین اصلی است اما از درگاه مناطق آزاد رخ می‌دهد و ارتباطی به مناطق آزاد ندارد که نباید به پای مناطق آزاد نوشته شود. این جمله که مناطق آزاد درگاه واردات است اشتباه است.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari