چک
بورس نیوز: بازگشت اعتبار به چک، از جمله اقدامات مهمی است که بانک مرکزی کشورمان انجام داده است. در این راستا با اجرای «قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط بانک مرکزی، بسیاری از مشکلات کسب و کار‌ها در فضای دادوستد‌های مالی با چک برطرف شده است.
در این باره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که در این سال‌ها برای فعالان اقتصادی و مردم به وجود آمده بود، چالش چک برگشتی و مسیر سخت وصول مبالغ این چک‌ها بود که در این راستا، بانک مرکزی در ادامه اجرای قانون مذکور، با ابتکار عملی هوشمندانه، مسدودی حساب‌های فرد صادرکننده چک برگشتی را در دستور کار قرار داد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه ماده ۵ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مواردی را برای شخصی که چک وی برگشت می‌خورد در نظر گرفته است، اظهار کرد: یکی از این موارد کسر مانده چک برگشتی از کلیه حساب‌های صادرکننده چک در شبکه بانکی است؛ بنابراین در گام نخست بخشی از این قانون اجرا شد؛ بدین معنا که “اگر فردی در یک بانک دسته چکی داشته باشد و چک او برگشت بخورد، از تمام حساب‌هایش در همان بانک مبلغ مربوطه برداشت و اگر چک مبلغش کفایت کرد، پاس می‌شود. “
وی عنوان کرد: در قسمت دیگر قانون عنوان شده است که به میزان مبلغ کسری چک برگشتی، سایر حساب‌های صادرکننده چک برگشتی در تمام شبکه بانکی مسدود و در نهایت روال قانونی از سوی قوه قضائیه برای برداشت از آن حساب طی شود؛ بنابراین، اگر فردی در پنج بانک حساب دارد و در بانک اول چک وی برگشت می‌خورد، مانده تمام حساب‌ها احصا می‌شود و در مرحله بعدی به ترتیبی که از بیشترین به کمترین مانده است، کسری موجودی چک برگشتی مسدود خواهد شد.
این روند جدید از (شنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۱) آغاز شده و حالا حدود یک ماهی است بخش مهمی از قانون اصلاح قانون صدور چک اجرایی شده است. اما سوالی که در این جا مطرح می‌شود، نحوه استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی است.
برای این کار، صاحب حساب بایستی با در اختیار داشتند «کد ملی»، «تلفن همراه»، «سریال چک» و «شماره شبا متعلق به چک» به سایت بانک مرکزی به آدرس https://www.cbi.ir مراجعه کند. در ادامه در پایین سایت بانک مرکزی، بخشی با عنوان «استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی» قرار دارد که با ورود به این قسمت و ثبت مواردی همچون شماره ملی و تلفن همراه صاحب حساب، می‌توان مطابق با تصویر زیر، از مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی، مطلع شد.
 
 
پایان مطلب

source

توسط ecokhabari