بخش‌هایی از بیانیه گروه ۷ علیه ایران را محکوم می‌کنیم
بورس نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه نهایی نشست سران کشور‌های گروه٧ در آلمان اظهار کرد: ما بخش‌هایی از بیانیه نهایی سران کشور‌های عضو گروه ۷ را که علیه جمهوری اسلامی ایران است به‌شدت محکوم می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این بیانیه مطابق عادت غلط کشور‌های صادرکننده آن بی‌پایه، یکجانبه، و ناعادلانه بوده و حاکی از پافشاری بیهوده بر سیاست‌های شکست‌خورده‌ای است که بیشترین سهم را در ایجاد بی‌ثباتی در اجرای توافق هسته‌ای، تدارک مناقشه در مذاکرات رفع تحریم‌ها و نیز ایجاد ناامنی و جلوگیری از برقراری ترتیبات امنیتی درون‌زا در منطقه خلیج فارس داشته‌اند.
کنعانی تأکید کرد: بیانیه سران گروه ۷، عامدانه نقض فاحش توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و اعمال تحریم‌های غیرقانونی حداکثری علیه ملت شریف ایران را نادیده می‌گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: صادرکنندگان بیانیه، با ادامه سیاست تحریم‌های غیرقانونی فرامرزی علیه مردم ایران و یا بی‌عملی در مواجهه با آن، بیشترین سهم را در ایجاد مناقشه فعلی داشته و همچنان به‌روش‌های مختلف بر این سیاست غلط اصرار می‌کنند و به‌عمد تأکید جمهوری اسلامی ایران در مورد تحریم سلاح هسته‌ای را نادیده می‌گیرند و نیز با در اختیار داشتن بزرگترین زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای، با فرار به جلو، اتهامات ساختگی را متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌کنند.
کنعانی این بیانیه را منعکس‌کننده سیاست‌های نادرست صادرکنندگان آن در وارد کردن اتهامات بی‌اساس در مورد همکاری‌های پادمانی جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دانست که در مقاصد اخیر آن‌ها در جریان نشست شورای حکام آژانس نیز مشهود بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: چنین مجموعه‌ای از مواضع و رفتار غیرمسئولانه و تنش‌زای صادرکنندگان بیانیه، بیشترین تهدید را متوجه امنیت بین‌المللی کرده است و این در حالی است که به‌روشنی وامدار مدارای جمهوری اسلامی ایران در قبال توافق هسته‌ای هستند که اگر نبود، امروز موضوعی برای مذاکره باقی نمی‌ماند، اما عامدانه چشمان خود را به این حقیقت می‌بندند.
کنعانی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین این آن‌ها هستند که برای جبران سیاست‌های غلط گذشته بایستی از فرصت‌های معتنابهی که جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات فراهم آورده است استفاده کنند و با روی آوردن به دیپلماسی، با رفع کامل تحریمها، آرامش را به فضای مذاکرات نتیجه‌بخش بازگردانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما قویاً نقش بی‌ثبات‌کننده طرف‌های صادرکننده بیانیه در منطقه خلیج فارس را محکوم می‌کنیم و ضروری است آن‌ها به‌جای متوجه ساختن اتهامات واهی علیه برنامه موشکی مشروع و دفاعی ایران که هرگز قابل مذاکره و مصالحه نیست، در قبال فروش میلیارد‌ها دلار تسلیحات پیشرفته که یکی از مهمترین عوامل بی‌ثباتی در منطقه ماست، پاسخگو باشند.
کنعانی با محکوم کردن استفاده سیاسی، ابزاری و گزینشی کشور‌های صادرکننده بیانیه از حقوق بشر افزود: مدعیان حقوق بشر، همان کسانی هستند که چشم خود را به نقض فاحش حقوق بیش از ۸۰ میلیون ایرانی به‌واسطه اعمال تحریم‌های غیرقانونی حداکثری و کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین و یمن بسته‌اند و اگر نبود سیاست‌های دوگانه این کشور‌ها در قبال تروریسم و حمایت‌های آن‌ها از حامیان داعش و سایر گروه‌های تروریستی، منطقه ما با چنین وسعتی از خونریزی و کشتار مردم بیگناه عراق و سوریه مواجه نمی‌شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: در زمان حاضر تعدادی از شهروندان ایرانی به‌بهانه‌های مختلف جعلی تحریمی و غیرتحریمی، در کشور‌های غربی به‌صورت غیرقانونی و خودسرانه به گروگان گرفته شده و بازداشت و محاکمه گردیده‌اند، اما بیانیه می‌کوشد با فرافکنی، این واقعیت را پنهان کند. جمهوری اسلامی ایران با مسئول دانستن این دسته از کشورها، حق خود را برای پیگیری حقوق این دسته از هموطنان و مطالبه خسارات وارده به آن‌ها محفوظ می‌دارد.
کنعانی در ادامه توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران، همان‌طور که نشان داده است، در ادامه سیاست حکیمانه خود، بر ادامه دیپلماسی در مذاکرات رفع تحریم‌ها تأکید دارد و طرفدار یک توافق خوب، قوی و سازگار با منافع بحق و مشروع مردم ایران است. همچنین جمهوری اسلامی ایران بر سیاست همسایگی که هدف آن ایجاد و ارتقاء ثبات، امنیت و رفاه درون‌زا، دسته‌جمعی و بدون مداخله و حضور خارجی است، تأکید می‌کند و در پیگیری این سیاست‌ها نیازی به ترغیب صادرکنندگان بیانیه ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: ما از کشور‌های صادرکننده بیانیه می‌خواهیم از اقدامات تنش‌زای خود که مرتباً فضا را برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تنگ‌تر می‌کند دست بردارند.
کنعانی گفت: بدیهی است این‌گونه بیانیه‌های دارای اغراض سوء سیاسی، باعث نخواهد شد که ایران از مواضع به‌حق و اصولی خود دست بردارد.

source

توسط ecokhabari