معاون وزیر صمت گفت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از استقرار پلتفرم های نوآورانه با هدف ارتقای قابلیت دانش فنی و توان رقابت پذیری تولید ملی حمایت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایدرو، علی نبوی در نشست هم اندیشی با شرکت های دانش بنیان و فناور، سازمان های توسعه ای را از ارکان اثر گذار در قانون جهش تولید دانش بنیان عنوان و تصریح‌کرد: براساس این قانون سازمان های توسعه‌ای همانند ایدرو مجازند در طرح های فناورانه به صورت مستقیم یا از طریق بازار سرمایه یا به صورت غیر مستقیم از طریق عاملیت صندوق های نوآوری و شکوفایی و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و در چهارچوب اصل ۴۴ قانون اساسی سرمایه گذاری کنند.
نبوی دستیابی به نقش محوری در توسعه متوازن، نوسازی صنایع کشور، توسعه سرمایه های انسانی و سازمان در بنگاه‌های صنعتی، شتاب بخشی به توسعه صنایع پیشرفته و پیشران را از اهداف کلان ایدرو برشمرد و افزود: ایدرو می تواند با بهره گیری از توان شرکت های دانش‌بنیان و نوآور برای عملیاتی کردن این موارد اقدام کند.
معاون وزیر صمت، همچنین ایجاد صندوق پژوهش و فناوری خطرپذیر را از برنامه های در دست اقدام ایدرو عنوان کرد که می تواند مشوق ها و انگیزه های لازم را برای تحقق ارتقای تولید دانش بنیان فراهم کند.
وی با اشاره به ماهیت توسعه‌ای ایدرو و اقداماتی که این سازمان تاکنون در حوزه صنایع پیشرفته انجام داده، گفت: وجود قوانین دست و پاگیر در خصوص سرمایه‌گذاری باعث شده سرمایه گذاری در این حوزه بسیار محدود باشد و این امر منجر به کندی توسعه صنعت دانش بنیان شود.
معاون وزیر صمت با اشاره به تحولات سریع و رشد فزاینده فناوری در حوزه صنایع پیشرفته، تاکید کرد: سرمایه‌گذاری بر روی صنایع پیشرفته باید ساز وکاری بسیار چابک داشته باشد و به سرعت به مرحله اجرا برسد، اما روندهای تکلیفی در مسیر سرمایه‌گذاری ایدرو زمان‌بر است که امیدواریم با حمایت و توجه ویژه ارکان حاکمیت بتوانیم روند سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرفته را تسهیل کنیم.
معاون صنایع پیشرفته ایدرو نیز در این هم اندیشی با اشاره به اینکه این سازمان در دهه ۸۰ و ۹۰ تنها بازیگر عرصه دانش بنیان بود، گفت: اساس کار ایدرو تجاری سازی ایده ها و دستاوردهای علمی شرکت های دانش بنیان است و در این خصوص بر ۲ محور فراهم کردن زیر ساخت تجاری سازی و بهم رسانی شرکت های دانش بنیان و نیازهای فناورانه واحد های تولیدی متمرکز شده ایم.
حمید بازارگان یکی از موارد مهم در اکوسیستم دانش‌بنیان را مقوله صادرات دانست وگفت: شرکت‌های دانش‌بنیان عموماً متشکل از تیم‌های فنی بوده و معمولاً در حوزه بازرگانی و صادرات خلا دارند و ایدرو با توجه به اعتبار بالای بین‌المللی، می‌تواند با نقش‌آفرینی و اطمینان بخشی به طرف خارجی به توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.
بازارگان، همچنین استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژه های کلان را اقدام دیگری دانست که با توجه به تجربه ایدرو در اجرای طرح‌های کلان به صورت کنسرسیومی، می‌تواند چنین نقشی را ایفا کند.
در این نشست شماری از مدیران شرکت های دانش بنیان و فعالان عرصه صنعت و فناوری، مشکلات، چالش ها، پیشنهادات و انتظارات خود را مطرح کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari