مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر، تفاهم نامه همکاری مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با حضور سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و امین شاکری رئیس مجمع عالی کارآفرینان کشور به امضا رسید.
در ابتدای این نشست امین شاکری رئیس مجمع عالی کارآفرینان ضمن اشاره به فرصت‌های اقتصادی کشور گفت: با توجه به نامگذاری امسال و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می‌توانند پیشران توسعه اقتصادی کشور بوده و نقش به سزایی را در تولید، صادرات و ارتقای فناوری‌های مرتبط با صنایع کشور ایفا نمایند. به طور کلی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به عنوان پیشران اقتصاد درون زا و برون گرای کشور با استفاده از مزیت‌های قانونی و اختصاصی، زیرساخت مناسبی را جهت توسعه زنجیره ارزش تولید و تجارت خارجی ایجاد کرده‌اند که به خوبی می‌توانند برای توسعه کسب و کارهای کارآفرینان و فعالان اقتصادی، مؤثر واقع شود.
وی خاطرنشان کرد: برای پیشبرد اهداف و مأموریت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای افزایش میزان سرمایه گذاری، تجاری سازی ایده‌ها و طرح‌های اقتصادی باید سازوکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مأموریت‌های توسعه‌ای آنها را متناسب با تحقق شعار راهبردی سال بازتعریف کرد. قانونگذار و دولت باید جایگاه مناطق آزاد را در اقتصاد کشور تقویت کرده و سیاست‌های تشویقی و حمایتی را به منظور جلب نظر کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی متناسب با نیازهای روز بازنگری کند.
در ادامه این نشست سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور بر ایجاد فضای مناسب برای افزایش تعاملات بیشتر دولت و سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: امروز مشکلات ناشی از جنگ روسیه و اکراین و افزایش قیمت سوخت اقتصاد کل دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. در کشور ما هم وجود تحریم‌های ظالمانه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و کسانی که نیاز به تعاملات مالی و بین المللی دارند را نیز دستخوش این مشکلات کرده است و ریسک فعالیت‌های اقتصادی را افزایش داده است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در انتخاب شعار سال در سال‌های اخیر، اظهار داشت: مقام معظم رهبری تنها راه برون رفت را افزایش تولید ملی و افزایش GDP در کشور می‌دانند.
مشاور رئیس جمهور همچنین از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و افزود: امروز هرکسی در این عرصه برای ارز آوری در کشور فعالیت کند باید از آنها به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و دولت تمام توان خود را برای حمایت و کمک به آنها به کار گیرد.
سعید محمد در ادامه ادعای تبدیل شدن مناطق آزاد به محلی برای واردات کالا را رد کرد و گفت: سال گذشته برای اولین بار تراز تجاری صادرات و واردات کالا در مناطق آزاد به تعادل رسید و تراز کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت ۱۱ میلیارد دلار شد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که تفاهم نامه‌ای با شورای عالی به امضا رساند اعلام کرده هیچ نگرانی بابت قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد نداریم. قاچاق کالا در جاهای دیگری مانند کوله بری و ته لنجی است که باید به آنها رسیدگی شود.
وی به عملکرد مناطق آزاد ایران در مقایسه با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دنیا اشاره کرد و گفت: در دنیا ۵ هزار و ۴۰۰ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا وجود دارد که ۷۵ درصد آنها موفق بودند و این نشان از ظرفیت خوب این مناطق است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: باید تمام تلاشمان را به کار بگیریم و فضا را برای حضور سرمایه گذاران و ذی نفعان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم کنیم.
سعید محمد به ابلاغیه اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور به دستگاه‌های اجرایی مستقر در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: مطابق دستور رییس محترم جمهور در اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور در مناطق آزاد و برگزاری جلسات متعدد با معاون حقوقی رییس جمهور، خوشبختانه ابلاغیه اجرای این ماده قانونی برای تمامی دستگاه‌های اجرایی مستقر در مناطق آزاد ارسال شد و همگی مکلف به اجرای آن هستند.
تعدادی از کارآفرینان و اعضای مجمع عالی کارآفرینان نیز در این نشست به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پرداختند.
گفتنی است در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضای طرفین رسید.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari