هر اونس طلا با اندکی افزایش همراه شد
بورس نیوز: قیمت طلا پس‌از اعلام تصمیم کشور‌های عضو گروه ۷ برای ممنوعیت واردات فلزات از روسیه تغییر چندانی نداشته‌است. تحلیلگران این تصمیم را یک حرکت نمادین می‌دانند.
آمریکا، انگلیس، ژاپن و کانادا قصد دارند طی اجلاس گروه ۷ که در روز یکشنبه در آلمان آغاز شده، ممنوعیت واردات طلا از روسیه را اعلام کنند. دولت انگلیس در اوایل همین هفته اعلام کرد این اقدام پیامد‌های جهانی خواهد داشت، اما تحلیلگران عقیده دارند این تصمیم تاثیر چندانی بر بازار طلا نخواهد گذاشت، چون انجمن بازار شمش لندن که استاندارد‌های این بازار را تعیین می‌کند، در ماه مارس پالایشگاه‌های طلای روسیه را از لیست معتبر خود خارج کرده‌است.
این خبر در ابتدا باعث افزایش نسبی قیمت طلا شد، اما تحلیلگران عقیده دارند تاثیر بلندمدتی نخواهد داشت. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱۸۲۵ دلار و ۶۷ سنت رسید.
قیمت طلا ۰.۷ درصد در هفته گذشته به‌دنبال اظهارات جروم پاول، رییس فدرال‌رزرو آمریکا مبنی‌بر تعهد بی‌قیدوشرط این بانک به مهار تورم کاهش‌یافته بود.
با توجه به این‌که تحریم بانک‌های روسیه پس‌از حمله این کشور به اوکراین بازار‌های اروپا و آمریکا را به روی طلای دومین استخراج‌کننده این فلز گران‌بها در دنیا بسته است، این اقدام گروه ۷ جدایی کاملی بین روسیه و دو بازار بزرگ تجارت دنیا یعنی لندن و نیویورک به وجود می‌آورد.
قیمت طلا در ماه مارس به‌دنبال افزایش تقاضا برای این فلز گران‌بها به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن طی جنگ اوکراین به اوج خود رسید، اما سیاست‌های مالی سخت‌گیرانه بانک‌های مرکزی این روند را تغییر داد. قیمت نقره امروز با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۲۱ دلار و ۱۴ سنت رسید و پلاتین با ۰.۱۰ درصد کاهش ۹۱۰ دلار و ۵۲ سنت معامله می‌شود.

source

توسط ecokhabari