بجنورد- معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: طی سال‌های گذشته با ترکمنستان ۲.۸ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما با سیاست غلط دولت قبل، این عدد به ۱۰۰ میلیون دلار رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صفری صبح شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی خراسان شمالی که در استانداری خراسان شمالی برگزار شد، اظهار کرد: سقف قرار داده شده برای صادرات خراسان شمالی که ۶۰ میلیون دلار است کارشناسی نیست و باید ارتقا یابد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه ادامه داد: دو سوم کار وزارت خارجه باید به فعالیت‌های اقتصادی معطوف شود.
وی اولویت مراودات اقتصادی دولت سیزدهم را کشورهای همسایه، روسیه، چین، کشورهای آفریقایی و کشورهای آمریکای مرکزی عنوان کرد و افزود: نتیجه این اولویت بندی، رفت و آمدهای رؤسای جمهور کشورها به ایران طی ماه‌های اخیر بوده است.
صفری با تاکید بر اینکه هدف ارزآوری برای کشور است، گفت: اگر مسائل ترانزیت رفع شود، امکان ارزآوری تا سقف ۶۰ میلیارد دلار برای کشور فراهم می‌شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بیان کرد: برای تأمین مواد اولیه شیمیایی ۱.۲ میلیارد دلار باید هزینه کنیم در حالی که امکان تولید ۸۰ درصد این موارد در کشور وجود دارد.
وی صادرات کالاهای دانش بنیان را ضروری دانست و افزود: باید بازارچه مرزی به هر نحوی شده در خراسان شمالی ایجاد شود.
صفری در پایان گفت: سال‌های گذشته با ترکمنستان ۲.۸ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما با سیاست غلط دولت قبل، این عدد به ۱۰۰ میلیون دلار رسید لذا به دنبال احیای شرایط گذشته هستیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari