کاهش قیمت سنگ آهن در سه هفته متوالی
بورس نیوز: شاخص قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد جمعه اخیر به ۱۱۶.۰۵ دلار در هر تن رسید که نسبت به هفته قبل ۴.۸ درصد کاهش داشت و نسبت به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۲ یعنی ۱۶۰.۳۰ دلار در هر تن ثبت شده در ۸ مارس ۲۷.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این اوج گیری ماه مارس به دلیل ترس از اختلال در عرضه بود که پس از حمله روسیه به اوکراین رخ داد. این کشور پنجمین صادرکننده سنگ آهن پس از استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی و کانادا است.
در حالی که تنش حاصل از جنگ اوکراین موقتی بود، بازار سنگ آهن به نشانه‌هایی که می‌گفت فعالیت اقتصادی چین علیرغم قرنطینه‌های کرونا و سیاست کووید صفر این کشور بهبود می‌یابد پاسخ مثبت نشان داد، ولی دیگر این امید هم بر باد رفته چرا که ظاهرا بخش ساخت و ساز که بزرگترین مصرف کننده فولاد است با رکود روبرو شد و فروش مسکن در ۵ ماه نخست سال در چین افت سالانه تقریبا ۱۷ درصدی داشت. هفته گذشته سنگ آهن ابتدا به کف ۷ ماهه رسید و ۱۰۹ دلار را لمس کرد، ولی سپس تا ۱۱۶ دلار خود را بالا کشید که به دلیل صحبت‌های امیدوار کننده ریاست جمهوری چین در مورد حمایت از اقتصاد این کشور بود. حال بازار منتظر است ببیند قبل از آن که هر تغییر قیمتی رخ دهد اقدام بعدی برای حمایت از قیمت‌ها چه خواهد بود.
رشد موجودی انبار‌ها و تقاضای کمتر سنگ آهن به دلیل کاهش تولید و برنامه تعمیرات کارخانه‌ها احتمالاً منجر به کاهش واردات سنگ آهن به چین در ماه‌های آینده می‌شود. گرچه برای ژوئن این طور به نظر نمی‌رسد.
به طور کلی، به نظر می‌رسد که بازار‌های سنگ آهن و فولاد تاکنون بر اساس این انتظار که پکن محرک‌های سریع و موثری را به خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ ارائه دهد پیش رفته اند. در حالی که ممکن است هنوز هم این اتفاق بیفتد، دیگر فعالان بازار به جای اینکه مقامات در مورد آن صحبت کنند، می‌خواهند شاهد افزایش تقاضای واقعی باشند.
 
پایان مطلب

source

توسط ecokhabari