۲۸ درصد از معادن کشور فعال نیست
بورس نیوز: رضا فاطمی امین، وزیر صمت روز گذشته با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون تن استخراج مواد معدنی در کشور وجود دارد اظهار کرد: اما سال گذشته در خام فروشی فقط ۴.۵ میلیون تن صادرات داشتیم، اما گرفتار نیمه خام فروشی هستیم.
بیشتر بخوانید:  ابلاغ آئین نامه واردات خودرو به زودی
وی افزود: بیش از هفت میلیون تن فولاد نیمه خام از کشور صادرات کردیم در حالی که شرکت‌هایی داریم که ورق فلزی وارد می‌کنند، پس زنجیره تولید در کشور ناقص است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اولویت ما تکمیل زنجیره‌های تامین و توزیع مناسب در مناطق جغرافیایی و متناسب ارزش افزوده است، افزود: در تکمیل زنجیره تولید فولاد نقص داریم و بیکاری، مهاجرت، آلودگی و انباشتگی نیز وجود دارد و سود‌های زنجیره معادن نیز بالا و پایین است.
وی تصریح کرد: در حوزه معدن و صنایع معدنی از نیروی توانمندی برخورداریم و خوشبختانه قدرت مالی این شرکت‌ها بسیار افزایش پیدا کرده و از مسیر فرصت بلوغ صنعت و توانمندی مالی باید مسائل و مشکلات را رفع کنیم.
فاطمی امین خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ علاوه بر طرح‌های توسعه خود به توسعه صنعت در سایر مناطق هم توجه داشته باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دانش بنیان کردن شرکت‌ها هم اولویت ما است و شرکت‌ها باید پس از بزرگ شدن، سایر رشته فعالیت‌ها را به حرکت درآورند و مساله اصلی با ایجاد تقاضا در شرکت‌های بزرگ اتفاق می‌افتد.
وی تاکید کرد: شرکت‌هایی در کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال سود خالص دارند لذا یک شرکت سود خالصی بیش از بودجه عمرانی کل کشور دارد.
وی ادامه داد: قانون معادن الزام کرده که ۱۵ درصد از مالیات در منطقه معدنی هزینه شود و ۶۵ درصد وزارت صمت نیز به زیرساخت‌های صنعتی و معدنی بیاید.
فاطمی امین افزود: قانون بازگشت ۱۵ درصد را در دولت مطرح کردیم و دولت برای نخستین بار آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس فرستاد که مصوب شد و این ۱۵ درصد از امسال قانونا نمی‌تواند در جای دیگری هزینه شود.
وی تصریح کرد: مردم خیلی از وضعیت گستردگی و عمق صنعت و معدن کشور مطلع نیستند و یکی از این راه‌های ارتباطی گردشگری صنعتی و معدنی است که جذابیت ویژه‌ای دارد، باید ۲ واژه صنعت‌گردی و معدن‌گردی را به ادبیات مردم اضافه کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این کار را طی چند ماه گذشته با مجتمع مس رفسنجان آغاز کردیم که حالت آزمایشی دارد و امیدواریم این کار در شرکت‌های گهر زمین و گل گهر هم ادامه یابد.

source

توسط ecokhabari